Anonim şirketlerde şartlı sermaye
Conditional capital in joint stock companies
- Tez No: 254707
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KEMAL OMAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
?Anonim Ortaklıklarda Şartlı Sermaye? isimli çalışmamız, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sermaye kavramı ve sermaye artırımının türleri genel olarak anlatılmıştır. İlk paragrafta, esas sermayenin nitelikleri, benzer kavramlarla ilişkisi, sermaye artırımının nedenleri, hukuki niteliği, sakıncaları; ikinci paragrafta kayıtlı sermaye, üçüncü paragrafta şartlı sermaye genel olarak tanıtılmış ve şartlı sermayeye alternatif olabilecek yöntemler gösterilmiştir.İkinci bölümde, şartlı sermayeye ilişkin düzenlemeler, şartlı sermayenin anasözleşmesel dayanağı, halka açık ve kapalı anonim ortaklıklarda şartlı sermayenin kabul edilmesi ve sınırlanması açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, TTK. Tasarısı'na göre, şartlı sermaye artırımına katılmaya hakkı olan kişiler ele alınmıştır. Bu bağlamda, birinci paragrafta, tahvil alacaklıları, değiştirilebilir tahvillerin çıkarılması usulü, değiştirme hakkının hukuki niteliği ve kullanılması değerlendirilmiştir. İkinci paragrafta, benzeri borçlanma araçlarının alacaklıları; üçüncü bölümde, çalışanların katılımı incelenmiştir. Dördüncü paragrafta, şartlı sermayeden yararlanabilecek kişi çevresinin ve sermaye borcunun yerine getiriliş şekillerinin Tasarı'da sayılanlarla sınırlı olup olmadığı tartışılmış; şartlı sermayenin kanunda öngörülmeyen uygulama durumları gösterilmiştir.Dördüncü bölümün birinci paragrafında, şartlı sermaye artırımının gerçekleşmesi, pay sahipliği haklarının doğması ve pay senetlerinin verilmesi, değiştirme/ alım hakkının kullanılmasında bankanın işlevi, payların ihracının özel işlem denetçisi tarafından denetlenmesi, yönetim kurulunun beyanname düzenlemesi ile artan sermayeye uyarlanması ve anasözleşme değişikliğinin tescil edilmesinden sonra anasözleşmeden çıkarılması anlatılmaya çalışılmıştır. Pay sahiplerinin korunmasıyla ilgili olarak ikinci paragrafta, önerilmeye muhatap olma hakkı kavramının tanımı, kullanılması ve haklı nedenle kaldırılması/ sınırlanması üzerinde durulmuştur. Üçüncü paragrafta ise değiştirme/ alım hakkı sahiplerinin korunması açıklanmıştır.Çalışmamız, vardığımız sonuçların saptanması ve buna bağlı olarak değerlendirmelerimizi yaptığımız sonuç bölümü ile bitmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study, titled ?Conditional Capital in Joint Stock Companies?, consists of four sections. In the first section, the concept of capital and the types of capital increasing are discussed. After indicating the characteristics of real capital, its relationship with some concepts, the reasons, legal features and disadvantages of capital increasing in the first paragraph, registered capital is mentioned in the second and the conditional capital and the other possible alternatives for it are shown in the third paragraph.In the second section, the regulations regarding conditional capital, the main-contractual base of conditional capital, applying conditional capital in both publicly-held Joint Stock Companies and non-public companies are explained.In the third section, the people who have the right to join to the conditional capital increasing according to the draft of Turkish Commercial Law are dealt. In this sense, in the first paragraph, bond claimants, the method of issuing changeable bond, legal feature and use of changing right are assessed. In the second paragraph, claimants of similar government bonds and participation of employees in the third paragraph are discussed. In the fourth paragraph, whether the people who may benefit from conditional capital and the types of payment of capital debts are limited just with the ones listed in the draft is discussed and the application situations which are not predicted in the law are shown.In the first paragraph of fourth section, the application of conditional capital increasing, rising of share holder rights and giving of share certificates, the function of banks in changing/using the purchasing rights, controlling the export of the shares by special operation controller and the process of leaving them out of the main contract after the main contract change is enrolled are al tried to be explained. In the second paragraph, as regards to the protection of share holders, the definition, use and abolishing/limitation of the right of facing to be offered are dealt with. As for in the third paragraph, protection of the owners of changing/purchasing right is explained.Our study reaches its end with the determination of the results and the assessment according to them.