Kontakt lens kullanan kişilerin lens kaplarında ve ev musluk sularında mikrobiyal kontaminasyonun araştırılması
Investigation of microbial contamination in lens storage cases and domestic tap waters from contact lens wearers
  1. Tez No: 254950
  2. Yazar: MİRAY ÜSTÜNTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kontakt lens kullanan kişilerin gözlerinde çeşitli mikroorganizmalar enfeksiyon meydana getirebilir. Mikrobiyal keratit bu enfeksiyonlardan biridir ve kalıcı görme kaybıyla sonuçlanabilir. Mikrobiyal keratitin risk faktörleri arasında kontakt lensin kendisi, musluk suları, kirli eller ile kontamine olmuş kontakt lens kapları ve solüsyonları önemli yer tutar. Bu bağlamda bu çalışmada, kontakt lens kullanan 50 kişinin hem kontakt lens kapları hem de ev musluk suları, total aerobik mezofilik heterotrofik bakteriler (TAMHB), fakültatif anaerop Gram negatif çomak bakteriler (FAGNÇB), Pseudomonas cinsi bakteriler, mantarlar ve özgür yaşayan amipler (ÖYA) açısından aynı anda incelenmiştir. Kontakt lens kullanan kişilerin yaşı, cinsiyeti, kullandığı lensin cinsi, kontakt lens kabı kullanım süresi vs. bilgiler ile kontakt lens kaplarındaki olası mikroorganizma kontaminasyonu arasındaki ilişki araştırılmıştır. İncelenen 50 kontakt lens kabının 45'inden (%90) TAMHB, 20'sinden (%40) FAGNÇB, 2'sinden (%4) Pseudomonas spp. ve 18'inden (%36) mantarlar izole edilmiştir. Bu kapların hiçbirinde ÖYA saptanmamıştır. Öte yandan incelenen 50 musluk suyunun 34'ünden (%68) TAMHB, 15'inden (%30) mantarlar ve 15'inden (%30) ÖYA izole edildiği halde, hiçbirinde FAGNÇB'lere ve Pseudomonas cinsi bakterilere rastlanmamıştır.Sonuç olarak, konunun tam olarak aydınlığa çıkartılması, örnek sayısının arttırılması, izole edilen mikroorganizmaların patojenite faktörlerinin araştırılması, göz enfeksiyonuna sahip kontakt lens kullanan kişilerin kontakt lens kaplarının ve musluk sularının incelenmesi ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Several microorganisms can cause eye infections in contact lens wearers. One of them is microbial keratitis and may result in permanent visual loss. Risk factors of microbial keratitis includes contact lens itself, contaminated lens storage case, tap water and dirty hands. In this sense, presence of total aerobic mesophilic heterotrophic bacteria (TAMHB), facultative anaerobe Gram negative rod bacteria (FAGNRB), Pseudomonas type bacteria, fungi and free living amoeba (FLA) were investigated in lens storage cases and domestic tap water together among 50 contact lens wearers. The age, sex, contact lens type, storage case usage time, etc. of contact lens wearers were recorded to investigate the relationship between microbial contamination of contact lens case and these knowledge.Out of 50, TAMHB were isolated in 45 (90%), FAGNRB isolated in 20 (40%), Pseudomonas spp. were isolated in 2 (4%) and fungi were isolated in 18 (36%) contact lens cases. No FLA was detected in these storage cases. At the same time out of 50, TAMHB were isolated in 34 (68%), fungi were isolated in 15 (30%) and FLA were isolated in 15 (30%) tap waters. No FAGNRB and Pseudomonas type bacteria were detected in these waters.Consequently, sample numbers should be risen, pathogenicity tests should be applied to the isolated microorganisms and further studies should be done by investigating both contact lens storage cases and domestic tap waters among contact lens wearers with eye infections.