Türkiye'de gözlemevleri ve astronomik gözlemler (1575-1997)
Observatories and astronomical observations in Turkey (1575-1997)
  1. Tez No: 254999
  2. Yazar: GAYE DANIŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA GÜNERGUN, PROF. DR. FÜSUN LİMBOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında; onaltıncı yüzyılda İstanbul Rasathanesi'nin kurulmasından, Tübitak Ulusal Gözlemevi'nin (TUG) kurulduğu tarih olan 1997'ye kadar ülkemiz coğrafyasında kurulmuş gözlemevlerinin tarihsel gelişimleri, her bir gözlemevinin donanımı ve bu gözlemevlerinde yapılan astronomik gözlemler incelenmiştir. Bu amaçla; Takiyüddin'in çalışmaları, İstanbul Rasathanesi, Rasathane-i Amire ve Kandilli Rasathanesi, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ve bu Bölümlerin Gözlemevleri araştırılmıştır. İlaveten, her bir gözlemevinin aletsel donanımının incelenmesine ve bu gözlemevlerinde yapılan astronomik gözlemlerin tam bir dökümünün elde edilmesine çalışılmıştır. Ayrıca gözlemevlerinin kuruldukları yerler ve bu yerlerin seçim nedenleri de araştırılmış ve elde edilebilen tüm bulgular bu tez çalışmasında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, both the historical evolution of observatories those were founded in Turkey and the astronomical observations which were done at those places from sixteenth century to 1997, the date of the establishment of TUBITAK National Observatory (TUG) are studied. For this purpose; Takiyuddin's studies and Istanbul Observatory, Rasathane-i Amire and Kandilli Observatory, Istanbul University Science Faculty Astronomy and Space Sciences Department, Ankara University Science Faculty Astronomy and Space Sciences Department, Ege University Science Faculty Astronomy and Space Sciences Department, and their observatories were investigated.Furthermore, it was tried to obtain instrumental equipments of those observatories, and to achieve whole detailed presentations of astronomical observations which were done at tjose observatories. In addition to the localities, which were founded observatories, it was also investigated why those places were chosen and all of these evidences are presented in this thesis.