Improvement of corpus-based semantic word similarity using vector space model
Vektör uzayı modelini kullanarak metin yığını kümesi tabanlı mantıksal kelime benzerliğinde iyileştirme
- Tez No: 255280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA NUR ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma büyük kelime yığınlarından mantıksal olarak birbirine benzer kelimeleri bulmadayeni bir yaklaşım sunmaktadır. Bu konudaki daha önceki çalışmalar ya yeni kelimeler arasıuzaklık ölçümü metodlarının geliştirilmesine ya da yeni çerçeve yöntemlerinin keşfedilmesineodaklandılar. Bu çalışmadaki yaklaşımın önceki araştırmalardan ana farkı varolan metodlardanelde edilen sonuçların geri besleme ile tekrar işleme sokulmasıdır. Ayrıca bu yöntem vector uzayımodellerinde genel bir sorun olan vektörlerdeki veri seyrekliği problemine de bir çözüm oluşturmaktadır.Önerilen metod şu aşamalardan oluşmaktadır: Birinci aşama kelimelerin bilinen yöntemlerle belirlisayıdaki benzerlerinin bulunması, ikinci aşama bulunan benzer kelimelerin belli oranlarda sistemegeri besleme olarak verilmesi, üçüncü ve son aşama ise güncellenmiş sistemin tekrar işleme sokulmasıdır.Böylece kelimeleri gösteren vektörler, bir önceki bulunan sonuçlarla güncellenerek sonuçlar iyileştirilir.Bu çalışmanın önemli bir avantajı, vektör-uzayı modelini kullanarak mantıksal olarak benzer kelimeleribulan metodlara uygulanabilir olması, diğer bir avantajı da bilinen kelime benzerliği alanında kullanılanmetodların başarısını artırmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study presents a new approach for finding semantically similar words from corpora usingwindow based context methods. Previous studies mainly concentrate on either findingnew combination of distance-weight measurement methods or proposing new context methods.The main di_erence of this new approach is that this study reprocesses the outputs ofthe existing methods to update the representation of related word vectors used for measuringsemantic distance between words, to improve the results further. Moreover, this novel techniqueprovides a solution to the data sparseness of vectors which is a common problem inmethods which uses vector space model.The main advantage of this new approach is that it is applicable to many of the existing wordsimilarity methods using the vector space model. The other and the most important advantageof this approach is that it improves the performance of some of these existing word similaritymeasuring methods.