Impact of high-level distributed generation penetration on the transmission system transient stability
Dağıtılmış üretimin yüksek seviyede yaygınlık oranının iletim sistemi geçici kararlılığına etkisi
- Tez No: 255430
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde, özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarını içeren dağıtılmış üretimin (distributed generation) güç sistemlerindeki yaygınlık oran (penetration level) artışının iletim sistemi geçici hal kararlılığına etkisi incelenmiştir.Dağıtılmış üretim sisteme orta veya düşük gerilim seviyesinden bağlanan elektrik enerjisi üretim şeklidir. Yakın gelecekte, artan çevresel kaygıların ve özel sektöre verilen teşviklerin de etkisiyle dağıtılmış üretimden üretilen elektrik enerjisinin ciddi oranda artması beklenmektedir. Bu artışla birlikte dağınık üretimin hem dağıtım hem de iletim seviyelerinde güç sistem kararlığı üzerinde etkileri gözükecektir.Dağıtılmış üretimin, farklı yaygınlık oranlarında iletim sistemi geçici hal kararlılığı üzerindeki etkisini incelemek için benzetim senaryoları yaratılmış ve farklı dağıtılmış enerji üretim teknolojileri ?New England? test sistemine bağlanarak bu senaryolara uygun olarak bilgisayar benzetimleri yapılmıştır. Sistem geçici hal kararlılığının nasıl etkilendiğini değerlendirmek için tanımlanan kararlılık belirteçlerinin değişimi gözlemlenmiştir.Sonuçlar tez boyunca sunulmuş ve benzetim sonuçlarından elde edilen kararlılık belirteçleri kıyaslanarak, farklı dağıtılmış üretim teknolojilerinin ve farklı yaygınlık oranlarının geçici hal kararlılığı üzerindeki etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of high-level penetration of distributed generation especially from the renewable energy sources on the transient stability of the transmission system.Distributed generation is a source of electric power connected to the distribution network or on the consumer side. It is expected that distributed generation grows significantly by the increasing environmental concerns and deregulation in the market. As soon as the increasing penetration level, distributed generation starts to influence the distribution system as well as the transmission system.To investigate the impact of distributed generation with different penetration levels on the transmission system transient stability, simulation scenarios are created and simulations are run on the basis of these scenarios by the implementation of the different distributed generation technologies to the ?New England? test system. Stability indicators are observed to assess the impact on the transient stability.Results are presented throughout the thesis and the impact of the different distributed generation technologies and the different penetration levels on the transient stability is discussed by comparing the stability indicators.