Investigation of digester F/M ratio as a parameter to affect sludge minimization and gas production of ultrasonically treated sludge
Özümleme tankındaki F/M oranının ultrasonikasyonla arıtılmış çamur üzerinde çamur miktarının minimizasyonu ve gaz üretimini etkileyen bir parametre olarak araştırılması
  1. Tez No: 255659
  2. Yazar: GÖZDE TUĞBA KÖKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK SANİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kullanılan en yaygın mekanik önarıtım metotu olan ultrasonik çamur parçalaması, hücre içi maddelerin hücreden sıvı faza çıkarılması amacıyla mikroorganizmaların dağılması için oyuk kabarcıklarının oluşmasını sağlar. Fakat, uçuçu katıların yüklemesinin ultrasonikasyonla arıtılmış çamurun özümleme işleminin performansı üzerindeki etkisi hakkında bilgi yetersizliği vardır.Bu tez çalışmasında sonikasyonun çamur parçalanması ve özümleme tankındaki F/M (besin/mikroorganizma) oranının uygun koşullarda utrasonla arıtılmış çamur üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Öncelikle aktif çamur üzerinde özümleme öncesi ön çalışmalar yapılmıştır. Sonikasyon gücü ve zamanı arttıkça, çamur üst suyunun çözünmüş KOİ'sinin arttığı elde edilmiştir. Sonra, kesikli reaktörler kurulmuştur. F/M oranının özümleyecilerdeki etkisi değişik güçlerde sonikasyonlanmış çamurlar kullanılarak araştırılmıştır. Yüksek güçte sonikasyonlanan çamur için F/M oranı 10 olduğu zaman, metan içeriği önarıtılmamış çamura oranla % 55.1'lere kadar artmıştır. Fakat, F/M oranı arttıkça metan gazı oluşum hızında yavaşlama görülmüştür. Ayrıca, toplam katı miktarı ve toplam KOİ içeriğinde % 10 ve % 15 azalma elde edilmiştir.Sonuç olarak, bir ön arıtım metodu olan sonikasyon ve özümleme tankındaki F/M oranındaki artış anaerobik özümleme sonrası metan gazı içeriğini ve toplam katı miktarındaki azalma oranını arttırmaktadır. Bu sonuçların büyük ölçekli tesisler düşünüldüğünde sistem işletimi ve verimi açısından önemli etkileri olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ultrasonic sludge disintegration ?the most commonly used mechanical pretreatment method- enables the occurrence of cavitation bubbles to extract intracellular material from the cell into aqueous phase. However, there is a lack of information on the volatile solids loading on the anaerobic digestion process performance of ultrasonically treated sludge.In this thesis work, the effect of sonication on disintegration of waste activated sludge (WAS) and an important parameter digester F/M (food to microorganism) ratio on ultrasonically treated WAS were investigated.First, preliminary studies were conducted. It was obtained that when the sonication power and time increased, soluble COD in the supernatant increased as well. Then, batch anaerobic digestion tests were conducted. Effect of F/M ratio in the digesters by using sonicated sludges at different powers was analyzed. For the sludge sonicated at high power, the methane content increased up to 55.1 % at F/M ratio of 10 compared to untreated sludge. On the other hand, methane generation rate slowed down with the increase in F/M ratio. Moreover, 10 % and 15 % increase in the destruction of MLVSS and total COD content was observed for sonicated sludges compared to the untreated sludges, respectively.In summary, both the sonication as a pretreatment method and the increase in digester F/M ratio increased the biogas production and the solids reduction during anaerobic digestion prosess. These results may have important implications for the operation of full scale systems in terms of system efficiency and operation.