Assessment of the ground subsidence and lining forces due to tunnel advancement
Tünel ilerlemesine bağlı yüzey oturmalarının ve tünel kaplaması üzerindeki yüklerin belirlenmesi
  1. Tez No: 255801
  2. Yazar: ÖMER KARAMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dairesel olmayan tünel kesitler ve karmaşık tünel kesişmelerinde uygulanabilirliği sebebiyle, püskürtme beton ile kaplama uygulaması tünelcilikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Düşük inşaat ekipmanı maliyetleri de bu uygulamanın tercih edilmesinde etkili olan bir diğer önemli faktördür. Genel olarak, püskürtme beton ile kaplama uygulaması Yeni Avusturya Tünelcilik Metodu (NATM) olarak ifade edilmektedir. NATM'da tünel ayna duraylılığı ve yüzey oturmalarındaki sınırlamalara bağlı olarak tünel ilerlemesi genellikle farklı tünel açım aşamaları ve açım uzunlukları ile yapılır. Kısadönem ve uzun-dönem kil davranışlarını da göz önünde bulundurarak, tünel açım aşamalarının, açım uzunluklarının, zemin rijitliğinin ve tünel derinliğinin, yüzey oturmaları ve tünel kaplaması üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla parametrik bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, tünel açım aşamaları ve tünel kaplaması üzerindeki gerilme dağılımlarının belirlenmesi amacıyla üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemine dayalı analizler gerçekleştirilmiştir. Tünel çapı, tünel derinliği, açım uzunluğu ve zemin rijitliği, parametrik çalışmada kullanılan temel değişkenler olmuştur. Çalışma kapsamında ayrıca, tünel açımı sonucu oluşan yüzey oturmalarının ve tünel kaplaması üzerindeki yüklerin tahmini amacıyla kullanılan mevcut yöntemler gözden geçirilmiş ve bu yöntemlerin verdiği tahminler, sayısal analizler sonucu elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma, mevcut yöntemlerin performansının değerlendirilmesi için bir olanak sunmuştur. Mevcut yöntemlerin sonuçları arasındaki farklılıkların nedenleri tartışılmış ve yöntemlerdeki kısıtlamaların sonuçlar arasındaki farklılıkların temel nedeni olduğu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of sprayed concrete lining is common in tunneling practice since it allows the application of non-circular tunnel sections and complex tunnel intersections. Low capital cost of construction equipment is also an important factor for the selection of the sprayed concrete lining. In general the use of sprayed concrete lining is referred as New Austrian Tunneling Method (NATM). Depending on the requirements regarding tunnel heading stability and limitations on tunneling induced soil displacements, tunnel cross sections often advanced by different construction sequences and round lengths in NATM. For the purpose of assessing the effects of excavation sequence, round length, soil stiffness and tunnel depth on surface settlements and on tunnel lining forces, a parametric study has been carried out, considering short-termand long-term soil response. Three dimensional finite element analysis are performed to model the excavation sequence and stress distribution around the tunnel lining during excavation. The parameters used in the parametric study can be listed as: tunnel diameter, tunnel depth, round length and soil stiffness. Existing analytical and empirical solutions, which are used for prediction of ground subsidence due to tunneling and forces on tunnel lining, are also reviewed in this study; and their predictions are compared with the results obtained from numerical analysis. This comparison also provides an opportunity to evaluate the performance of the existing efforts. The variations between the results obtained from different methods are discussed and it is concluded that the limitations of the existing methods are the primary reason of the variations between results.