Design and construction of a secure id-card system using robust image hashing
Gürbüz görüntü işleme ile güvenli kimlik doğrulama sistemi tasarımı ve yapımı
  1. Tez No: 255878
  2. Yazar: MEHMET ÖZTEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KIVANÇ MIHÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, kriptografik açıdan güvenli, basit, ucuz ve temassız bir biyometrik kimlik tanıma sistemi sunulmaktadır.Tasarlanan sistem, bireyin yüz, el, gözbebeği gibi resimsel biyometrik özelliklerinin ve isim, kimlik numarası gibi metinsel bilginin PVC üzerine baskısıyla oluşmuştur.Buna ilaveten, metinsel ve resimsel bilgilerin sıkıştırılmış bilgisinin ve RSA imzanın bulunduğu HF RFID etiket ile temassız haberleşme sağlanmıştır. Sayısal imza, imzalayan tarafın gizli anahtarı ile oluşturulmuştur. Doğrulama kısmı USB kamera ve RFID okuyucu içeren akıllı bir cihaz tarafından yapılmaktadır.Sistem genel anlamda iki aşamalıdır: onaylama ve doğrulama. Kimlik şu şekilde oluşturulur ve belgelendirilir. Önce, metinsel veri MD5 gibi kriptografik açıdan güvenli hash yönetmleriyle sıkıştırılır. Sonra, resimsel veri gürbüz imge sıkıştırma yöntemleriyle sıkıştırılır. Son olarak, sıkıştırılmış resimsel ve metinsel veri ve bunların RSA imzaları ile beraber kimlik kartı içindeki RFID etiketine yazılır. Doğrulama, kimlik kartını imzalayan kısmın gizli anahtarını bulunduran basit ve çevirimdışı bir cihaz tarafından yapılır. İmza, sıkıştırılmış resimsel ve metinsel veri RFID etiketinden RFID okuyucu aracılığıyla alınır ve hemen imzanın geçerliliği kontrol edilir. Bir diğer yandan, kimlik kartının USB kamera tarafından resmi çekilir. Alınan resim, metinsel ve resimsel kart verisinin düzgün çıkarılması için doğrultulur. Metinsel veri, güvenilir optik karakter tanıma yöntemleriyle metin haline dönüştürülür. Gürbüz imge sıkıştırma yöntemleri yüz resmine de uygulanır. RFID'den alınan sıkıştırılmış sayısal bilgilerle kartın resminden çıkarılan bilgilerin sıkıştırılmış hali puan tabanlı bir yapıyla karşılaştırılır. Sonuç eşiğin üzerindeyse kimlik gerçek olarak sınıflandırılır.
Özet (Çeviri)
We present a very simple, cryptographically secure, inexpensive and contactlessbiometric identity verification system. The system we propose is a printout of individual'sbiometric feature (pictorial data) such as face, hand, iris and a textual message.Furthermore, an HF RFID tag that involves RSA signature, compressed representationsof the textual and pictorial data printed on a PVC card provides contactlesscommunication. Digital signature is created using the private key of the signer. Verification is performed by an intelligent device involving a USB Camera and a RFIDReader.There are mainly two processes: certication and authentication. ID is certiedin the following way. First, the textual data is hashed using a cryptographically securehashing algorithm such as MD5. Next, the pictorial data is hashed using robust hashingalgorithms. Finally, hashed pictorial data, text and RSA signature of formers' areencoded into the RFID tag in ID card. Verication is performed by a simple and o-line device that contains the public key of the issuer. The signature, hashed textual andpictorial data are received from RFID tag via RFID reader, authenticity of the signatureis checked. On the other side, a snapshot of the ID card is taken via USB camera. Theimage taken is then rectied to obtain textual and facial data. The textual data on thecard is converted into a text-string using reliable optical character recognition. Robustimage hashing methods are applied to the facial data. A comparison score is obtainedcomparing the resulting hash values with the hash values obtained from RFID tag.The identity document is authentic if the score is above the threshold.