Pamuk üretimi, satış fiyatı stratejileri ve piyasanın gelecekteki durumu: Aydın ili örneği
Cotton production, sell priece strategies and future market situtation: the case of Aydın province
  1. Tez No: 256288
  2. Yazar: OSMAN ORKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın amacı, Aydın ilinde yer alan pamuk üreticilerinin üretim tekniklerinin incelenmesi, pamuk ürününün hasat sonrası Oyun Teorisi Modeli yardımıyla en uygun satış zamanının belirlenmesi ve pamuk ve tekstil piyasasının, gelecekteki durumunun, Genel Denge Modeli olan GTAP modeli kullanılarak analiz edilmesidir.Aydın ilinde 10 dekar ve üzeri alanda işletmesinde pamuk üretimine yer veren tarım işletmelerinin oluşturduğu popülasyondan tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 93 işletmede anket uygulanmıştır. Anket yöntemi ile işletmelerin sosyo-ekonomik yapısı, üretim teknikleri, kullandıkları girdi miktarı ve girdileri temin şekli, ürünü depolama davranışları, ürünün pazarlama şekli vb. birincil veriler temin edilmiştir.Çalışmada birincil veriler ile dünya pamuk fiyatı serisi yardımıyla cari ve reel olmak üzere iki ayrı Oyun Teorisi Modeli oluşturulmuştur. Birinci modelde banka faiz oranı dikkate alınmadan hesaplama işlemi gerçekleştirilmiştir.Global Trade Analysis Project (GTAP) analizi için kullanılacak verilerin, GTAP veri tabanı yardımıyla seçimi yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak gerekli olan ülkeler ve sektörler seçilerek veri tabanın güncellenmesi aşamasına geçilmiştir. GTAP analizinde 4 ayrı senaryo oluşturularak, sonuçların değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir.Simülasyon sonucuna göre; Türkiye ekonomisi açısından Gümrük Birliğine tam entegrasyon ve tekstil ürünlerine uygulanacak KDV indirimi, uygun stratejiler olarak görülmektedir. Kısmi olarak sadece lif bitkisi satış avantajı sağlayan son senaryonun da etkili bir gelişim sağladığı saptanmıştır. DTÖ' nün uluslararası bir örgüt olması ve Türkiye'nin bu örgüte taraf olması nedeniyle tekstil ve lif bitkileri ticaretinde Gümrük Vergisinin sıfırlanmasının dünyada bir ticaret sapması yaratacağı, Türkiye içinse bu sapmanın olumlu sonuçlar ortaya koymayacağından söz etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are to analyze the production techniques of the cotton producers within the borders of Aydın Province; to determine the best sales time interval for the cotton product by using Game Theory Model and to analyze the status of textile sector future by using GTAP model which is the General Balance Model.Questionnaires have been applied over 93 farms which are active in cotton production over a land of 10 decare and are in the Aydın Province. These farms have been selected by using stratified random sampling method. By the questionnaire method, their socio economic structure, production techniques, amount of used inputs and the supply method of the inputs, product storage methods, and product marketing styles have been obtained.Two separate Game Theory Models, namely real and current, have been formed by the help of primary data and world cotton price series. In the first model, the calculation has been performed by disregarding the bank interest rate.The data used for GTAP analysis have been selected from the GTAP database. For the purpose of this study, the GTAP database has been updated by selecting the required countries and sectors. GTAP simulation model was run under 4 different scenarios and then the outputs of the model under different scenarios have been evaluated.According to the formed scenarios; full integration to the Customs Union and VAT reduction for textile goods seem to be proper strategies regarding the Turkish economy. It has also been ascertained that the final scenario that provides partially fiber plant sales advantage supplied an effective development. Moreover, it was possible to mention that resetting the Customs Tax for textile and fiber plants trading would create a trading deviation in world, which could not result in positive effect on Turkey?s trade if the Custom Tax textile and fiber plants trading are rested in the world.