Türkiye'de kentleşmenin kuşaklar üzerindeki etkisi: Beşiktaş ve Ümraniye örnekleri
The impact of urbanisation processes on generations in Turkey: Beşiktaş and Ümraniye examples
  1. Tez No: 256615
  2. Yazar: KEREM EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de, Cumhuriyetin ilanından bu güne yaşanan kentleşme süreçlerinin, birbirini izleyen kuşaklar üzerindeki etkileri incelenmektedir. 20. yy. ülkemizde özellikle kentsel çevreler açısından hızlı ve yoğun bir değişim yüzyılı olmuştur. İnsan doğası gereği çevre, insanın gelişmesi sırasında kullanacağı maddi ve manevi girdilerin ve birikimlerin bulunduğu yer olduğuna göre, söz konusu hızlı değişim, her kuşağın, öncekine ve sonrakine göre farklı birikimlerle kendini oluşturması anlamına gelmektedir.?Özal gençliği? deyimi şeklinde ortaya çıkan toplumsal bir suçlama ile zan altında olan günümüz kuşağının yetiştiği kentsel çevreler, acaba önceki kuşaklara göre ne gibi farklılıklar göstermektedir? Çevrenin giderek fakirleşmesi ve gelecek kuşakları geçmişin birikimlerinden ve zenginliklerinden yoksun bırakmak ne gibi bir tehlikenin habercisidir?Çalışma, Türkiye'de kentsel çevrelerin değişime uğramasını doğrudan etkileyen iktidarların çatışması ile ortaya çıkan farklı dönemlerin ele alındığı sorun tanımlaması bölümü (birinci bölüm), çevrenin insan gelişimi üzerindeki etkilerinin tartışıldığı ikinci bölümü, tanımlanan sorunsal ve çizilen kuramsal çerçeve ile Türkiye kentleşmesinin iki farklı yüzünün, Beşiktaş ve Ümraniye semtlerinin değerlendirildiği üçüncü bölümü, sonunda da öneri olarak uygulamaya yönelik bir fikir projesinin geliştirildiği dördüncü bölümü içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of urbanisation processes on generations from the beginning of the Turkish Republic until to-day.20th century, especially for urban regions in our country, happens to be the era of rapid and intensive changes. Since the environment is considered as a ?place? which provides material and immaterial substances for human beings living in it, rapid changes as already mentioned above, have also caused differences among generations.To day?s youth are referred as ?Özal?s Youth? which implies negative and undesirable connotations; hence the question to be posed here, is ?what sorts of differences in the environments / millieus can be observed where old generations and to-day?s youth are raised?? The gradual impowerishment of the environment, which means hampering the accessibilities of young generations to the richnes and values of the past (traditions), does create a menace. What could be an alarming message for a danger as such for to day?s and future generations?First chapter of this thesis, deals with ?problem formulation? whereby the impacts of various governments (political powers) on the changes of environment are analysed.Second chapter, discusses the influences of the environmental/milieu conditions on the development of the personalities of individuals.Third chapter, covers an evaluation of the different societal aspects of urbanisation, namely Beşiktaş and Ümraniye districts are evaluated on the basis of previously explained ?problem formulation? as well as the proposed ?theoretical framework? for this study.Last, but not least, a concrete proposal ?an idea project converted to implementation design work- is added as chapter four of the thesis.