Lokanta, yeme içme ve eğlence mekanlarında aydınlatma tasarımı ışık ve rengin atmosfer oluşumuna etkisi
The lighting design in food&beverage spaces and night clubs and the effect of lighting on atmospheric process the effect of light and colour in design
  1. Tez No: 256631
  2. Yazar: AHU TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
İnsanların görsel algılamasında ışık çok büyük öneme sahiptir. Doğal ışığın yetersiz kaldığı yerde, yapay ışıktan faydalanılmaya çalışılmıştır. Günümüzde yapay aydınlatma bir bilim dalı olarak kabul edilmiştir. Yapılan çalışmaların sonucunda, mimari için yapılan aydınlatmanın bir lüks değil; bir gereklilik olduğu ortaya çıkmıştır. Görsel konfor şartlarının sağlanmasının, insan sağlığı ve psikolojisi açısından da önemli olduğu görülmüştür.Aydınlatma tasarımı, atmosfer oluşumuna da önemli ölçüde etki eder. Atmosfer oluşumu için gerekli olan görsel düzenlemeler ve bu düzenlemelerde kullanılan renkler ve malzemelerin dokusal özellikleri aydınlatmanın daha profesyonel şekilde düzenlenmesiyle istenildiği ölçüde ön plana çıkarılabilecektir.Bu tezde, lokanta, yeme-içme ve eğlence mekanlarında aydınlatma tasarımının yapılması, burada kullanılan ışık ve rengin atmosfer oluşumuna etkisi araştırılmıştır.Bu çalışmada, ışığın mekanlar için sadece dekoratif bir aksesuar olmadığı, atmosfer kavramının ve görselliğin vazgeçilmez bir parçası olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Bunun için önce mekan kavramına kısa bir tanımlama yapılmış, aydınlatma tekniğinin tanımı ve amacı belirtilmiş, aydınlatma sistemleri incelenmiş, bunların psikolojik etkilerine değinilmiş ve aydınlatmanın mekanın estetik değerlendirmesindeki rolü araştırılmış.Daha sonraki bölümlerde ise aydınlatma elemanları sınıflandırılmış, ışık ve görme olayının detaylarına girilmiş ve eğlence mekanlarında aydınlatma tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken aydınlatmanın nitelik ve nicelik özelliklerine yer verilmiştir.Renk konusuna da değinip atmosfer oluşumu üzerinde rengin ve malzeme özelliklerinin etkileri de incelendikten sonra bunların aydınlatma elemanları ile bağlantısı kurulmuş ve detayları araştırılmıştır.Sonuç bölümünde ise, eğlence mekanlarında aydınlatmanın, rengin ve malzeme seçiminin nasıl dengeli yapılabileceği birkaç örnekle anlatılmaya çalışılmış, ve doğru seçimlerle nasıl değişik atmosferler elde edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Light has a a great importance in human? s visual perception. The advantages of artificial light will be denived, when the neutral light is not enough in a space. And now artificial lighting is accepted as a science. With all these studies it is understood that, science of lighting is not a luxury but a need for architecture. Providing the visual confort is also important for human? s health and physicology.Lighting design has an important effect on the atmospheric formation. The visual order will show itself with the help of lighting design and also the colour and the pattern of the materials will be easily seen and more effective by the right lighting solutions.In this thesis, the design of lighting in food&beverage spaces, restaurants and night clubs and the effect of this lighting on the atnospheric formation is studied.In this study, it is tried to explain that lighting is not only a decorative element for a space but also is a very important part of visual effect. To explore this, a short definition is given for space, the rules of lighting science is explained, the physicological effect of lighting and the ethetic effect of lighting in a space is also defined.In the following parts, the classification of lighting elements, explanation and the details of the sight, the quality and the quantity of lighting is given.Then Colour is explained as another part of the study to understand the relationship between the vision, sight and colour by the help of lighting.As a result, the combination of lighting, colour and material is inspected for the food&beverage spaces, night clubs to provide the optimum visual perception and most effective decoration.