Türkiye'de Iraklı Türkler ve faaliyetleri (1990-2005)
The activities of the Iraq Turks living in Turkey
- Tez No: 257389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'de yaşayan Irak Türklerinin 1990 ? 2005 yılları arasındaki faaliyetlerini içermektedir.Türkiye, 5 Haziran 1926 Ankara Anlaşması ile Musul'u kaybetmiştir. Irak'ta on asır süren Türk egemenliği, yerini İngiliz himayesindeki Irak idaresine bırakmıştır. Irak'ta kalan Türk toplumu gördüğü sistematik baskılar ve uğradığı katliamlar sonucu öncelikle Türkiye'ye göç etmiştir.Bu gün Türkiye'de sayıları 25 bin ile 30 bin arasında olduğu tahmin edilen Irak Türkleri, kurdukları vakıf ve dernekler ile kültürlerini yaşatmaya çalışmaktadır.Tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Irak'ta Türk yerleşmesinin tarihi süreci ve Türkiye - Irak ilişkileri değerlendirilmiştir.İkinci bölümde, Irak Türklerinin Irak'ta siyasi yapılanmaları, eğitim, kültür, sağlık ve sosyal faaliyetleri sıralanmıştır.Üçüncü bölümde ise; Irak Türklerinin Türkiye'ye göç süreci, kurdukları dernekler ve bu dernekler aracılığı ile gerçekleştirilen sosyal - kültürel faaliyetler, yayınlar kronolojik olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the activities of the Iraqi Turks living in Turkey between the years 1990 and 2005. As a result of the Ankara Agreement in June the 5th, 1926, Turkey lost Mosul. The Turkish sovereignty in Iraq for a ten centuries period replaced with the Iraqi administration under the patronage of England.Turkish society in Iraq, which suffered from the systematic opression and the massacre, firstly migrated to Turkey. Today the estimated number of 25 to 30 thousands of Iraqi Turks living in Turkey, are trying to keep their culture alive with the foundations and associations that they have established.The thesis consists of three parts. In part one, the historical settlement process of the Turks in Iraq and the Turkish-Iraqi relations are evaluated. In part two, the political, educational, cultural and social activities of Iraqi Turks in Iraq are listed. And in part three, the migration process of the Iraqi Turks to Turkey, the social and cultural activities that they have realized through their associations, and the publications are described in chronological order.