Telekomünikasyon sektörünün ekonomik büyümeye etksisinin ekonometrik analizi: Zaman serisi
The impact of telecommunication sector on economic growth by econometric analyses: The method of time series
- Tez No: 257634
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN MORGİL, PROF. DR. AHMET ŞAHİNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Telekomünikasyon sektörünün ekonomik büyümeye herhangi bir katkı yapıp yapmadığı, eğer yapıyorsa hangi oranlarda yaptığının ekonometrik modellemeler sonucunda test edilmesi amaçlanmıştır. Ekonometrik modelleme olarak, zaman serisi analizi tercih edilerek BİT sektörü içindeki en önemli bileşenler ile ekonomik büyüme arasında, pozitif bir ilişki bulunup bulunmadığı analiz edilmiştir. Özellikle sektörün en önemli girdileri olan telekomünikasyon abone sayıları ve telekomünikasyon yatırımları temelinde ekonomik büyüme ile telekomünikasyon sektörü arasındaki güçlü bir korelasyonun olduğu tespit edilmiştir. Sonuçta telekomünikasyon sektörünün ekonomik büyüme ve kalkınma için çok önemli bir girdi olması nedeniyle, bu sektörün daha fazla geliştirilmesine yönelik düzenleyici otoritelere ve politika üreticilere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to test empirically the existence and magnitude of the contribution of the Telecommunication Sector to Economic Growth by using econometric models. We found strong correlation between Telecommunication Sector and Economic Growth especially on the basis of telecommunication investments and number of subscribers which are considered as the most important inputs of the sector. For econometric modeling, it is preferred time series analysis in order to test if there is strong correlation ICT sector and economic growth. Overall, since telecommunication sector is one of the crucial determinants of economic growth and development, several policy suggestions towards the Government and Regulation Authorities like more investments and gradual tax cuts are provided for the improvement of the sector.