Osmanlı İmparatorluğu'nda teknolojik değişim ve dönüşüm: Elektrik örneği
Technologic transition and transformation in the Ottoman Empire: The case of electric
  1. Tez No: 257857
  2. Yazar: SERHAT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ACUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, Osmanlı modernleşme çabaları çerçevesinde, elektrik enerjisinin kullanımına bağlı olarak meydana gelen teknolojik gelişmeleri değerlendirmektir. Çalışma, elektrik ve elektriğe dayalı teknolojilerin, Osmanlılar tarafından farkedilip değişik alanlarda ilk uygulamalarının öyküsünü anlatmaktadır.Osmanlıların elektrik enerjisinden haberdar olmalarından başlayarak, bu teknolojinin farklı alanlardaki ilk uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgiler ortaya konmaktadır. Devamında elektriğin hem yönetimde hem de toplumsal hayatta yol açtığı değişimler çerçevesinde, modernleşme çabaları içerisindeki etkisi değerlendirilmektedir.Sonuç olarak Modern Bilim ve Teknolojinin, yaşadığımız topraklarda ne ölçüde benimsendiği hususunda daha önce az bilinen bulgular, arşiv belgelerinden ve dönemin basınından yararlanılarak ortaya çıkarılmıştır. Buna göre, modernleşme sürecinin en önemli meselesi olarak otaya çıkan, ?teknoloji transferi? konusu, sektörel bazda ortaya çıkan gelişmeler ve etkileri bağlamında değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the technological developments and consequent to the introduction of the electricity into the Ottoman Empire. The use of electricity in various areas from late 19th century onward brought about substantial changes in other areas of technology as well as in social and economic life.As a result, it can be said that in effect electricity was one of the tools for the Ottoman modernization. Examining the introduction of electricity into the Ottoman Empire gave also good indication of the Ottoman attitude towards the adoption of new technology.