Arazi toplulaştırmasının sulama sistemlerine etkisi (Manisa Salihli Sağ sahil Sulama alanı örneği)
Effects of land consolidation work on irrigation systems (A case study in the Right Side irrigation area of Manisa Salihli district)
  1. Tez No: 258770
  2. Yazar: TAMER KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. ERSOY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Manisa ili Salihli Sağ Sahil Sulama Birliği sahasında bulunan Eldelek köyündeki aynı sekonder sulama kanalından su alan, birinde arazi toplulaştırılması uygulanmış diğerinde uygulanmamış alanlara hizmet götüren iki tersiyer kanal ve bu tersiyerlerden su alan alanlar incelenmiştir.Toplulaştırmalı ve toplulaştırmasız durum için tersiyer kanallardan su alan alanlarda bulunan parsellerin sayısı, büyüklüğü ve şekli, sulama şebekesi, ulaşım şebekesi, mülkiyet ve parçalanma durumu ile sulama oranı göstergeleri karşılaştırılmıştır. Çalışmaların yürütülmesinde Coğrafi Bilgi Sistemlerinden yararlanılmıştır.Bu çalışma sonucunda, Eldelek köyünde uygulanan arazi toplulaştırmasının sulama sistemlerine ve tarımsal yapıya etkisi belirlenmiştir. Buna göre, toplulaştırılmamış alanda ortalama parsel büyüklüğü 6.81 da iken toplulaştırılmış alanda bu değer 14.22 da'a çıkmaktadır. Hakim parsel şekli toplulaştırılmış alanda tarımsal faaliyetler için uygun olan dikdörtgen şeklinde iken, toplulaştırılmamış alanda düzgün geometriye sahip olmayan parsellerin sayısı daha fazladır. Parsellerin sulama kanalıyla doğrudan bağlantı oranı toplulaştırılmış alanda %60, toplulaştırılmamış alanda %18 olarak tespit edilmiştir. Sulama şebeke yoğunluğu ise toplulaştırılmış ve toplulaştırılmamış alan için sırasıyla 39.04 m/ha ve 28.10 m/ha olarak bulunmuştur. Toplulaştırılmış alanda bulunan 47 parselin 46'sı yol ile bağlantılı iken, toplulaştırılmamış alanda bulunan 50 parselin 47'si yol ile bağlantılıdır. Toplulaştırılmış ve toplulaştırılmamış alan için yol şebekesi yoğunluğu sırasıyla 79.09 m/ha ve 122.20 m/ha olarak hesaplanmıştır. Tek parsele sahip işletmelerin oranı toplulaştırılmış alanda %93.2 ve toplulaştırılmamış alanda %72.7'dir. Toplulaştırılmış alanda sulama oranı %74.5, toplulaştırılmamış alanda ise %75.8 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two tertiary channels linked to same secondary channel which one of the tertiary channels is serving consolidated area and other one is serving non-consolidated area in Eldelek village situated in Salihli Right Side Irrigation Union?s region in Manisa are examined.Indicators such as parcel number, size and shape; irrigation and transportation networks; property and fragmentation condition and irrigation rate have been compared with consolidated and non-consolidated situation. Geographic Information System has been generated for management of this study.As a consequent of this study, effects of land consolidation implemented in Eldelek village on irrigation systems schemes and agricultural structure have been assessed. In this context, while average parcel size in non-consolidated area is 6.81 da, this value rises to 14.22 da in consolidated area. Dominant parcel shape is rectangular in consolidated area which is appropriate for agricultural activities, but parcels which have not regular geometric shape is dominant in non-consolidated area. It is determined that direct link rate of parcels to irrigation channel is 60 % in consolidated area and 18 % in non-consolidated area. Irrigation network density for consolidated and non-consolidated area is respectively 39.04 m/ha and 28.10 m/ha. It found that 46 of 47 parcels in consolidated area and 47 of 50 parcels in non-consolidated area have link with the road network. It is calculated that road network density is 79.09 m/ha for consolidated area and 122.20 m/ha for non-consolidated area. The rate of agricultural holding with single parcel is 93.2 % in consolidated area and 72.7 in non-consolidated area. It is calculated that irrigation rate is 74.5 % for consolidated area and 75.8 % for non-consolidated area.