Arıtma çamuru ve humik asit uygulamalarının mısırın verim, besin elementi ve ağır metal içeriğine etkisi
Effects of sewage sludge and humic acid treatments on yield, nutrient and heavy metal contents of corn
- Tez No: 258800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K. MESUT ÇİMRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı, artan dozlarda arıtma çamuru (0, % 10, % 20 ve % 30) ve humik asit (0, 1000 ppm, 1500 ppm ve 2000 ppm HA) uygulamalarının kireçli bir toprakta yetiştirilen mısır bitkisinin gelişimine, besin elementi ve ağır metal kapsamları ve uygulamaların hasattan sonra bazı toprak özelliklerine etkilerini belirlemektir.Artan dozlarda uygulanan arıtma çamuru, hasattan sonra deneme toprağının pH ve kireç içeriğinde azalmalara neden olurken, toprağın tuz, organik madde P, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu, Cd, Ni, Pb ve Co içeriklerinde önemli artışlara neden olmuştur. Arıtma çamuru dozları mısır bitkisinin kök ve kök üstü aksamlarının yaş ve kuru ağırlıklarını ile bitki boyunu önemli olarak artırmıştır. Artan arıtma çamuru ile mısır bitkisi kök P, K ve Zn, mısır kök üstü kısımlarında ise P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu, Cd, Ni, Pb ve Co içeriklerinde önemli artışlar saptanırken, kök Fe, Mn, Cd, Ni, Pb ve Co içeriklerinde önemli azalmalar saptanmıştır. Artan dozlardaki humik asit uygulamaları toprağın organik madde ve alınabilir P, Ca ve Mg içerikleri üzerinde önemli etkide bulunurken, diğer toprak özelliklerine önemli bir etkisi saptanmamıştır. Mısır bitkisinin kök ve kök üstü kısımlarının yaş ve kuru ağırlıkları ile bitki boyu humik asitin 1000 ppm'lik dozuna kadar artmış bu dozdan sonra önemli olarak azalmışlardır. Humik asit uygulamaları ile mısır bitkisi kök mikro element içeriklerinde azalmalara neden olmasına rağmen bu azalmalar istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Sonuç olarak, çalışma koşullarında mısır bitkisi için arıtma çamurunun %20'lik, humik asitin 1000 ppm'lik dozlarının uygun olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of different sewage sludge (0, % 10, % 20 and % 30) and humic acid applications (0, 1000 ppm, 1500 ppm and 2000 ppm) on growth, nutrient and heavy metal contents of corn plant (Zea mays L.) grown on a calcareous soil, and also some properties, nutrients and heavy metal contents of the soil remained after harvest.The increasing concentrations of sewage sludge applications decreased the pH and lime contents in soil after harvest significantly, while salt contents, organic matter, P, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu, Cd, Ni, Pb and Co contents in soil remaining after harvest were increased. Sewage sludge doses caused significant increases in shoot and root dry and fresh weights and plant height in corn. With increased sewage sludge applications, significant increases in P, K and Zn contents of root and P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu, Cd, Ni, Pb and Co contents of shoot were recorded. Contrarily, Fe, Mn, Cd, Ni, Pb and Co contents of root were significantly decreased. The increasing concentrations of humic acid applications gave rise to organic matter, P, Ca and Mg contents in soil, but were not significantly effective for the other soil properties. Plant height, dry and wet weights of root and shoot significantly increased up to 1000 ppm of humic acid application, and it was stated that the characters concerned decreased significantly over 1000 ppm. Micro nutrients of root of corn plant were decreased by applications of humic acid but this was not statistically significant. It was concluded that % 20 of sewage sludge and 1000 ppm of humic acid applications were suitable for corn plant under this type of conditions.