Yerçekimi destekli ısı borularında fitil kullanımının ısı borusunun çalışma performansına etkisi
The effect of wick usage on the operating performance of gravity assisted heat pipe
  1. Tez No: 259098
  2. Yazar: HASAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Energy, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada fitilli ve fitilsiz yerçekimi destekli ısı borularının farklı iş akışkanları ve çalışma şartlarındaki performansları deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmada iki farklı ısı borusu kullanılmıştır. Fitilli ve fitilsiz olarak hazırlanan bu iki ısı borusunda iş akışkanı olarak metanol, etanol ve su kullanılmıştır. Deneylerde ısı borusu iç sıcaklığı 50 oC, 70 oC ve 90 oC olacak şekilde ve ısı borularının 30o, 60o ve 90o eğim açılarında çalışılmıştır.Yapılan deneysel çalışma sonuçlarına göre, ısı borusu iç sıcaklığının artmasıyla kondanserden çekilen ısı miktarı da artmaktadır. Fitilli ısı borusu, fitilsiz ısı borusuna göre daha az bir ısı transferi sağlamıştır. Fitilsiz ısı borusunda iş akışkanı olarak etanol kullanıldığında, metanol ve suya oranla daha az performans göstermiştir. Fitilli ısı borusunda su kullanıldığı durumda diğer iki akışkana oranla daha az ısı transferi sağlanmıştır. Eğim açısının değişimi ile transfer edilen ısıda anlamlı bir değişim çalışılan aralık için gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
That application did wick and studied no wick on gravity assisted heat pipe with different working fluid and working condition performs. On that application used different two heat pipes. Wick and no wick two heat pipes prepaired and used methonal, ethonol and water for working fluids. This application did studied with 50, 70 and 90 oC temparature and 30, 60 and 90 o slope angles.Result up this application; when heat pipes inner temparature rise same time condansere heat transfer rate would rise too. No wick heat pipe better than wich heat pipe on heat transfer rate. When used ethonal for working fluid on no wick heat pipes not good result, looks methonal and water. Wicks heat pipe when used water for working fluid less heat transfer the other working fluid. Exchange grade angle with heat transfer rate for big difference did not saw between space.