Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kütüphanesi süreli yayınlar otomasyon projesi
Library of the Central Bank of Turkey automation project for serials
- Tez No: 25931
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİN YURDADOĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
134 ÖZET Gelişen dünyada insanlar büyük bir hızla artan bilgiye yine aynı hızla erişmek istemektedirler. Bu bilgilere gereksinim duyan kullanıcılara hizmet veren kuruluşlar olarak, kütüphanelerin de bu hıza erişmesi ancak bilgisayarları yoğun olarak kullanmaları ve ağlar aracılığı ile işbirliği yapmaları ile mümkün olabilir. Bilgide görülen büyük artış doğal olarak bu bilgileri güncel olarak duyuran süreli yayınların sayısında da artışa neden olmaktadır. Bu artış, T.C.M.B. Kütüphanesi gibi konusunda uzman olan ve litaratürü son derece dikkatle izleyen kullanıcılara hizmet veren kütüphaneleri de etkilemektedir. Bu noktadan hareketle, çok sayıdaki süreli yayınların elle veya mekanik olarak kontrolünde karşılaşılan güçlükleri ve aksaklıkları gidermek, verilen hizmetlerde kütüphaneden beklenilen verimi sağlayabilmek için böyle bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı T.C.M.B. Kütüphanesi'ne sağlanan süreli yayınların sağlıklı, hızlı ve verimli bir şekilde kontrolünü sağlayabilmektir. Bu sebeple, ilk olarak bir sistem analizi yapılmış ve mevcut sistemin aksaklık ve eksiklikleri belirlenmiştir, daha sonra otomasyonun sağlayacağı yararlar ortaya konulmuştur. Otomasyona karar verildiğinde ise bazı süreli yayın kontrol programlan incelenerek özgün bir süreli yayın kontrol programı hazırlanmıştır. Bu çalışma ile T.C.M.B. Kütüphanesinde verilmekte olan hizmetler çeşitlilik kazanmış ve verim artırılmıştır. Bu çalışma sayesinde elle yürütülen mevcut sistemde verilen hizmetlerin bilgisayar ile çok daha hızlı, doğru ve verimli olarak gerçekleştirilebileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
135 ABSTRACT LIBRARY OF THE CENTRAL BANK OF TURKEY AUTOMATION PROJECT FOR SERIALS People of the modern world wants to have access to rapidly growing information quickly and accurately. For libraries as an institution which provide informative services, to catch up with this speed is possible only by extensive use of computers and cooperation through networks. Great increase in information caused a natural rise in the number of serials which aim at publishing this information currently. This increase compels libraries such as the library of the Central Bank of the Republic of Turkey which serve the specialized people to follow periodicals timely and regularly. Starting from this point of view, this study has been written with the aim of overcoming the difficulties that arise during manual or mechanical control of collection of large volume of periodicals and also rendering productive services as anticipated from us. The aim of this study is to effect control of incoming periodicals to the Library of The Central Bank of the Republic of Turkey in a healthly, rapid and productive manner conforming to contemporary requirements. For this reason, first a systems analysis has been done, existing short comings, and failures have been established and the advantageous sides of the computerized control system have been pointed out comparison to the existing system. In the light of this facts, some available programmes have been studied and the implementation of a special software is prepared for the automation of serials in the library. With this study, the difference between services provided at the Library of the Central Bank of the Republic of Turkey, and those to be rendered following the automation have become more significant and the underlying assumptions have been verified.lt has been proved that in the present system services which are rendered manually, would be much more rapid and productive as a result of automation.