Çok çekirdekli sistemlerin veri önbellekleri için geçici hataların modellenmesi
Modeling soft errors for data caches in chip multiprocessor systems
  1. Tez No: 259336
  2. Yazar: SELÇUK KOYUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KADAYIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Son zamanlarda yüksek frekanslarda çalışan güçlü, karmaşık, yüksek güç tüketimi olan tek bir superscalar işlemci çekirdeğinden oluşan çip tasarımlarından basit, daha az enerji gereksinimi olan ve daha düşük frekanslarda çalışan, içerisinde birden çok işlemci çekirdeği barındıran çok işlemcili çip (chip multiprocessor, CMP) tasarımlarına doğru bir değişim sürecine tanıklık etmekteyiz. Bu değişimin temel etkeni, neredeyse fiziksel limitlere yaklaşmış olmamız (daha küçük boyutlu transistor tasarımının ve güç tüketimi kontrolünün çok daha zor olması) ve çoğu uygulamanın daha yüksek komut seviyesi paralelliğe olanak tanımamasından dolayı 4'ten büyük genişlikli işlemci tasarımının çok az ek performans artışına sebep olmasıdır. Ayrıca ağ sunucuları, veritabanları ve paralel bilimsel kodlar gibi çok çekirdekli bilgisayarlara ihtiyaç duyan çok iş parçacıklı uygulamalar gittikçe daha da yaygınlaşmaktadır.Diğer yandan kozmik ışınlardaki nötron ve paketleme materyallerinden yayılan alfa taneciklerinin yarı iletken devrelere çarpmaları sonucu oluşan geçici hatalar mikroişlemcilerin güvenirli şekilde çalışmalarında önemli bir problem teşkil ederler. Bu çalışmada bir CMP sistemde birincil seviye veri önbelleğinde oluşan geçici hataları modellemeye çalışmaktayız. Bu modele göre önbellek sistemine ait mimarisel maruz kalma faktörünü (Architectural Vulnerability Factor, AVF) hesapladık. Bir bileşen için AVF, bu bileşende oluşan bir hatanın kendini programın çıktısında hangi ihtimalle hissettirebilme olarak tanımlanabilir. Tek çekirdekli işlemcilerdeki değişik işlemci bileşenleri için AVF'nin hesaplanması ve geçici hataların modellenmesi konusunda birçok değişik çalışmalar olmasına rağmen, CMP sistemleri için bu tip çalışmalar oldukça azdır. Bizim modelimiz hem geçici hata oluşumunu ve hem de yayılımını modelleyebilmektedir. Kritik hataları farklı kategorilere ayırmak suretiyle veri önbellek sistemi için AVF'yi hesaplamaya çalışmaktayız. Deneysel sonuçlarımız toplam AVF içerisindeki en büyük payın L1 önbelleklerinden paylaşımlı L2 önbelleğe yayılan geçici hataların olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Recently we have been witnessing a dramatic shift in processor design from a very powerful, more complex, and more-power-hungry single superscalar cores running at very high clock speeds to chip multiprocessor (CMP) system with multiple cores in the same chip with each less powerful, simpler, consuming less power, and operating at lower clock speeds. The force behind this shift is that we almost approach the physical hard limits (designing finer transistors and controlling power consumption are becoming more challenging) and that increasing issue rate beyond four brings little additional benefit in performance since most of applications do not support larger instruction level parallelism (ILP). Also, multi-core demanding multithreaded workloads such as web servers, databases, and parallel scientific codes have become more widespread.On the other hand, radiation-induced soft errors introduced by particle strikes such as neutron particles in cosmic rays and alpha particles from packaging materials pose a significant problem for microprocessors to run in a reliable manner. In this study, we try to model the soft errors in first level data caches in a CMP system based on which we calculate the architectural vulnerable factor (AVF) for the first level data cache system. The AVF for a component is described as the probability with which a fault in this component can reveal itself in the final output of the program. Although there are a numerous number of previous studies related to the calculation of AVF and modelling the soft errors for different components in single core processors, there is dearth of such studies for CMPs. Our model models the soft error generation and propagation as well. We divide up the critical errors into different categories, based on which we calculate the AVF. Our experimental results show that the soft errors spreading from private L1 caches into the shared L2 cache is a major contributor of the overall AVF.