Emet-Hisarcık (Kütahya) bor yataklanmasını oluşturan bor minerallerinin dağılımları, jeokimyası ve oluşum ortamlarının incelenmesi
Investigation of boron minerals with saturation, geochemistry and geologic origin of Emet-Hisarcik(Kütahya) neogen basin
  1. Tez No: 259387
  2. Yazar: NİHAT İMDAT ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ALDANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Özet: Bu çalışma, Emet borat yatakları ve onların jeolojik kökeni, jeokimyası (Tablo 4.1) ve içerdiği mineraller (Tablo 4.2) hakkındadır. Emet havzası Neojen yaşlı göl tortulları içinde volkanizma eşlikli yataklanmıştır. Neojen çökelleri konglomera, kum, kil, marn, kireçtaşı, tüf ve volkaniklerden oluşur.Ekonomik değeri olan borat yataklarının büyük çoğunluğu kimyasal çökelme ile göl ortamında oluşmuşlardır ve volkanik aktivitelerle ilişkili yataklar grubundandır. Türkiye deki tüm yataklar bu gruptandır. Bunların oluşmasında ana sıvının bileşimi, pH ve sıcaklık etkilidir.Emet Neojeni üç bölgeye ayrılabilir. Bunlar; Espey(Emet), Hisarcık, İğdekoy- Doğanlar. Çalışma alanı dokuz bor minerali içerir. Bunlar; Kolemanit, Probertit, Üleksit, Viçit-A, Hidroborasit, Kurnakovit, Tünellit, Terujit ve Kahnittir. Espey ve Hisarcıkta kolemanit baskın mineraldir. Fakat İğdeköy-Doğanlar bölgesinde ise Probertit baskındır.
Özet (Çeviri)
Abstract: This study is about Emet borate deposits and their geologic origin, geochemistry (Tablo 4.1.) and including borate minerals (Tablo 4.2.). Borate deposist of Emet region have been deposited into the lake sediments of Neogen age with volcanism. Neogen deposits usually consists of conglomerates, sandstones, clays, marl, limestones, tüff and volcanics.Economicallay important borate deposits were generally formed as chemical precipitates in lacustrine environments and they have been classified as deposits related to volcanic activity. All of Turkey borate deposits are in this group. Factors controlling the formation of these deposits are composition, pH and temperature of main liquids.There are three region in the Emet Neogen. They are, Espey(Emet), Hisarcık and İğdeköy- Doğanlar. The study area including nine minerals. Those are Colemanite, Probertite, Ulexite, Veatchite-A, Hydroboracite, Kurnakovite, Tunellite, Teruggite and Cahnit. Espey and Hisarcık regions Dominated by Colemanite. But İğdeköy, Doğanlar region domanited by Probertite.