Karınca kolonileri algortiması ile iş akış problemlerinin optimizasyonu
Ant colony algorithm for optimizing workflow problems
  1. Tez No: 259438
  2. Yazar: ELİF ÇATAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde, öncelikle iş akışı ile ilgili temel kavramlar açıklanmış daha sonra, konunun daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla, karınca optimizasyonunun gezgin satıcı problemine nasıl uygulanabileceği anlatılmıştır. Daha sonra karınca optimizasyonunun açılımı olan karınca koloni sistemi, Rad, S.F., Ruiz, R., Boroojerdian, N. tarafından geliştirilen FRB3 algoritması ile iyileştirilerek yeni bir algoritma önerilmiştir ve önerilen yeni algoritmaya KKS&FRB3 adı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, as a first thing the fundamental concepts were explained and then it has been explained that how ant optimization can be applied to the TSP problem. Then, ant colony system algorithm, which is a variant of ant colony optimization algorithm, was improved with FRB3 algorithm, which was developed by Rad, S.F., Ruiz, R., Boroojerdian, N., and it was called KKS&FRB3.