TKİ-ELİ Eynez panosu dekapaj nakliyatı için alternatif yöntem: Bant nakliyatı
For overburden transport a method at TKİ - ELİ Eynez section: Band transport
- Tez No: 259730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Açık ocaklar derinleştikçe dekapaj mesafeleri uzamaktadır. Dekapaj mesafesinin uzunluğu ise dekapaj nakliye maliyetini arttırmakta, sonuçta da açık ocak çalışma sınırını belirleyen önemli bir parametre olmaktadır. Ekonomik nedenlerle, son yıllarda dünya madenciliğinde klasik kamyon nakliyatı yerine, ocak içi kırıcı ? bant konveyör sistemleri hızla yaygınlaşmaktadır. Bu sayede, ekonomik açık ocak sınırı değerleri de değişmeye başlamıştır. Bu tez çalışmasında, ocak içi kırıcı ? konveyör sisteminin genel özelliklerinden, dünyadaki uygulama örneklerinden ve bu sistemin Ege Linyitleri işletmesi ? Eynez açık ocaklarında uygulanabilirliği araştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda kamyon nakliyatının işletme gideri yıllık 34.635.927 $, birim işletme gideri ise 2,306 $/m³ olarak bulunmuştur. Kamyon ? kırıcı ? bant konveyör sisteminde ise işletme gideri yıllık 28.693.497$, birim işletme gideri ise 1,912 $/m³ olarak bulunmuş; bant alternatifinin daha ekonomik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of deepending of open pits, dumping distances increase. Dumping distance defines the hauling cost. Hauling cost is factor on determination of the maximum working depth of the pit. To lower hauling cost, mobil crusher ? conveyor systems have been used instead of conventional systems, excavator ? truck haulage, recently. By this way, the economic open pit depths are changed. In this thesis, a general knowledge about crusher ? belt conveyor systems, application examples, and applicability of this system at ELI (Aegean Lignite Establishmets) ? Eynez open pits are considered. The result of this study, the operation cost and unit cost of truck haulage have been determined as 34.635.927 $/year and 2,306 $/m³ respectively. On the other and, the operation cost and unit cost of truck ? crusher ? belt conveyor have been concluded as 28.693.497 $/year and 1,912 $/m³ respectively.