Kabin tipi demonte mobilya köşe birleştirmelerinde mukavemet değerleri ve optimum delgi planlarının araştırılması
Investigating for Strength Values and Optimum Drill Plans on at The Ready to Assemble (RTA) Cabinet Type Furniture Corner Joints
- Tez No: 259840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR MALKOÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmada; kabin tipi demonte mobilya köşe birleştirmelerinde momentler ve elastikiyetler belirlenerek, Yapay Sinir Ağları (YSA) Yöntemi ile optimum delgi planları araştırılmıştır. Bu amaçla yapay kaplamalı yongalevha (YKYL) ve orta yoğunluktaki liflevhalardan (YKLL) 5 farklı örnek uzunluğunda ve her biri için 4 farklı stopta deney örnekleri hazırlanmıştır. Birleştirme elemanları olarak eksantrik çektirmeli minifiks ve kavela kullanılmıştır. Deneyler ASTM 1037 standartları esaslarına uygun olarak yürütülmüştür. Sonuç olarak; YKYL'larda en büyük moment ve elastikiyet değerleri 600x50 (örnek uzunluğu x stop) mm'de 23,6 Nm ve 140,87 Nm/rad, en küçük ise 390x80 mm'de 7,67 Nm ve 57,45 Nm/rad olarak belirlenmiştir. YKLL'larda; en büyük moment değeri 600x50 mm'de 31,23 Nm, elastikiyette ise 600x60 mm'de 121,19 Nm/rad; en düşük moment değeri 320x50 mm'de 12,43 Nm, elastikiyette ise 320x60 mm'de 61,10 Nm/rad olarak elde edilmiştir. Ortalama moment değerleri; YKYL'da 13,96 Nm ve YKLL'da ise 19,54 Nm olarak belirlenmiştir. YKYL değerleri YKLL'dan % 40 daha yüksek çıkmıştır. Elastikiyet değerlerinde ise YKYL'da 89,02 Nm/rad, YKLL'da 90,61 Nm/rad değerleri ile yaklaşık aynı değerler elde edilmiştir. Yapay Sinir Ağları Yöntemi ile 10 mm aralıktaki örnek uzunluklarına ait stoplar için moment ve elastikiyet değerleri belirlenerek en uygun delgi planları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the optimum drill plans on ready to assemble (RTA) cabinet type furniture corner joints via determining moments and elasticity with the aid of Artificial Neural Networks (YSA) method. For this purpose, five different sample length of melamine overlaid particleboard (YKYL) and medium density fibreboard (YKLL) with 4 different stop distances for each was prepared as test samples. Eccentric (minifix) connectors and dowels were used as fastener components. Tests were conducted in accordance with ASTM 1037 standards. As a result; the highest moment and elasticity value for YKYL was obtained as 23,6 Nm and 140,87 Nm/rad at 600x50 mm (sample length x stop distance), whereas the lowest value was obtained at 390x80 as 7,67 Nm and 57,45 Nm/rad. As for YKLL; the highest moment value was 31,23 Nm at 600x50 mm, the highest elasticity value was 121,19 Nm/rad at 600x60 mm, whereas the lowest moment value was 12,43 Nm at 320x50 mm and the lowest elasticity value was 61,10 Nm/rad at 320x60 mm. Average moment values were determined as 13,96 Nm for YKYL and 19,54 Nm for YKLL. Values for YKYL were 40 % higher than values for YKLL. As for elasticity, values for YKYL (89,02 Nm/rad) and for YKLL (90,61 Nm/rad) were almost equal. The optimum drill plans were presented by determining the moment and elasticity values for the stop distances of different sample lengths with the aid of Artificial Neural Networks (YSA) Method.