Prematüre bebeklerde patent duktus arteriosus ile beyin natriüretik peptit düzeyi arasındaki ilişki
Brain natriuretic peptide and patent ductus arteriosus relation in premature infants
- Tez No: 260391
- Danışmanlar: DR. SULTAN KAVUNCUOĞLU, DR. ALPER GÜZELTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç:Duktus arteriosus intrauterine dönemde fetusun yaşamsal şantıdır. Doğumu takiben 72saatte kapanması gereken bu bağlantının devam etmesine patent duktus arteriosus(PDA)denir.Prematürelerde PDA önemli bir sorun olup, çoğu kez klinik bulgular şantın büyüklüğüile ilgilidir. Sıçrayıcı nabız, hiperdinamik kalp, geniş nabız basıncı, hipotansiyon, takipne,taşikardi, hepatomegali ile karakterize kalp yetmezliği bulguları önemlidir.Klinik bulgular PDA tanısında önemlidir ancak kesin tanı için ekokardiyografi veDoppler ekokardiyografi altın standarttır. Beyin natriüretik peptit(BNP), ventrikül myokardhücrelerinden sol ventrikül volüm yükü ve ventrikül genişlemesine bağlı olarak sentezlenenve dolaşıma salınan bir polipeptittir. Bu araştırmada, erişkinlerde acil kardiyak sorunlardakullanılan BNP'nin önemli PDA saptanan prematürelerde, ekokardiyografide tanımlanan bazıparametrelerle karşılaştırılması ve tanıdaki değerinin irdelenmesi amaçlandı.Materyal ve metot:Çalışmamızda, Mart 2009-Ağustos 2009 arasında İstanbul Bakırköy Kadın Doğumve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 34 gebelik haftasının altında doğan50 prematüre incelendi.Annesinde diyabet, sistemik lupus eritematosus, hipertiroidi gibi sistemik hastalığıolan, postnatal ilk haftada steroid verilen, prenatal dönemde veya 7. gün ekokardiyografikincelemesinde konjenital kalp hastalığı saptanan, ilk bir hafta içinde klinik ve/veyakanıtlanmış sepsisi olan, dirençli hipotansiyonları nedeniyle inotropik ajan kullanılan bebeklerçalışma dışı bırakıldı.Otuz olgu kontrol(PDA'sız),20 prematüre çalışma grubunu oluşturdu. Çalışma vekontrol grubundaki prematürelerin cinsiyet, doğum ağırlığı, gebelik haftası değerlendirildi.Patent duktus arteriosus tanısı postnatal yedinci günde M-mode ekokardiyografi ve Dopplerekokardiyografi ile kondu. Değerlendirmede duktus çapı, aort kökü sol atrium genişliğioranı(LA/Ao) ölçüldü. Ayrıca sol ventrikül diyastol sonu çapı(LVEDd), interventrikülerseptum çapı(IVSDd), sol ventriküler arka duvar çapı(LVPWd), ejeksiyon fraksiyonu(EF) vekısalma fraksiyonu(KF) değerlendirildi. Sonuçların değerlendirilmesiyle hemodinamikanlamlı ve klinik önemli PDA'lı olgular belirlendi ve tedavi verildi.71Çalışmaya alınan tüm prematürelere 1,3,7. günlerde BNP düzeyi bakıldı. Tedaviverilen PDA'lı gruba tedavinin 3. gününde, ikinci kür tedavi alan olgulara tedavi bitimindetekrar BNP çalışıldı.Bulgular:Bu çalışmada 34 gebelik haftasından küçük 50 prematüre değerlendirildi; 20 olguPDA saptanan, 30'u ise PDA'sı olmayan prematürelerdi. Çalışma grubunda Kız/Erkek oranı12/8, kontrol grubunda 16/14 idi.Çalışma ve kontrol grubu arasında cinsiyet, doğum ağırlığı, gebelik haftası yönündenfark yoktu. Tüm olgulara 1,3,7. gün BNP düzeyi bakıldı, 7. gün ekokardiyografi yapıldı.Ekokardiyografi yapılan 20 PDA'lı olgunun 13'ün hemodinamik anlamlı PDA, 2'si klinikanlamlı PDA, 5 olgu önemsiz PDA olarak değerlendirildi. 18 olguya ibuprofen verildi.Tedavinin 3. gününde BNP düzeyi ve ekokardiyografi tekrarlandı. 3 olguya 2. kür tedaviverildi. Tedavi bitiminde, 3.günde, BNP ve ekokardiyografi tekrarlandı.Çalışma ve kontrol grupta BNP düzeyi ile cinsiyet, gebelik haftası, doğum ağırlığıarasında istatistiksel fark saptanmadı.Çalışmamızda PDA çapı, sol atrium/aort çapı(LA/Ao) oranı, LVEDd ile BNP düzeyikarşılaştırıldığında gruplar arasındaki fark anlamlı bulundu. Çalışma grubunda BNP düzeyiyüksekti. Diğer kardiyak parametrelerden IVSDd, LVPWd, EF, KF değerlerinin gruplararasında farksız olduğu görüldü.Sonuç:Hemodinamik anlamlı izole PDA tanımlanan prematürelerde; hasta başında pratikolarak bakılan BNP, özellikle kompleks kardiyak anomaliden şüphe edilmiyorsa veekokardiyografi yapılamıyorsa tanı amaçlı kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim:After the delivery, by closure of the ductus, the pulmonary and systemic circulationseperate from each other. Persistence of the ductus which should be closed after the deliveryis called patent ductus arteriosus(PDA).The ductal diameter determines the clinical features of the PDA. On physicalexamination, one can see pulsus magnus, wide pulse pressure, machinary type continuemurmur, tachycardia, tachpnea, hypotention, and palpable liver.For diagnosing PDA, first of all the physician must be suspicious by the clinical featuresand then imaging studies can be done. ECHO is gold standart for PDA but brain natriureticpeptide(BNP) also can be helpfull for diagnosing PDA.BNP is a polypeptide which is secreted from ventricular myocytes to the blood streamunder the effect of ventriculer volume overload and ventriculer enlargement. The aim of thisstudy is to compare BNP level which is used as a marker in adult cardiology and some of thecardiac parameters of premature infants and to decide if its valuable to use BNP as thediagnosis of PDA.Material and method:In our study,50 infants born earlier than 34 gestational weeks in neonatology clinic ofBakirkoy Obstetrics and Children?s Educational Hospital during March 2009-August 2009.The premature infants whose mothers have diabetes, systemic lupus erythematosis,hypertyhroidism; the infants who were treated by corticosteroids in postnatal first week;infants with congenital hearth diseases, sepsis, severe hypotention and treated withinothrophic agents were exclued from the study.30 of them were control group and 20 were the study group. All infants? sex, gestationalweek, birth weight were evaluated.In postnatal 7th day, by M-mode and doppler ECHO PDA was diagnosed. Ductaldiameter, aort root/left atrium diameter, left ventriculer end diastolic diameter(LVEDd),interventriculer septal diameter(IVSd), left ventriculer posterior wall diameter(LVPWd),ejection fraction(EF), kontraction fraction (KF) were measured. The infants with73hemodynamically significant and clinically important PDA were diagnosed and they aretreated.Postnatal 1st, 3rd, 7th day of life BNP was studied from all 50 infants. After thetreatment, control BNP was studied again.Findings:In this study, 50 premature infants smaller than 34 gestational weeks were evaluated. 20of them had PDA and 30 of them didn?t have PDA. The ratio of female/male in study andcontrol group were 12/8, 16/14.There were no difference about sex, gestational age, birth weight of the infants betweencontrol and study groups.1,3,7th day BNP levels were measured and ECHO was performed in all 50 infants.Among 20 premature infants with PDA, 13 of them hemodynamically significant(hsPDA), 2of them clinically important, 5 of them had nonimportant PDA. 18 infants were treated withibuprophen. After 3rd day of the treatment, BNP were repeated. 3 infants were treated bysecond cure and after the treatment again BNP levels were repeated.There were no relationship between BNP levels and sex, gestational age, birth weight ofthe infants.The BNP levels were directly correlated with PDA diameter, LVEDd, LA/Ao ratio.There were no statistiquelly significance between the BNP levels and IVSd, LVPWd,EF,KF.Result:In premature infants, by collecting bedside blood for BNP, hemodynamically significantPDA can be diagnosed if there is no suspicious about complex cardiac pathology and alsoechocardiography can?t be perfomed.