Radikal mastektomi ve aksiller lenf nodu diseksiyonu uygulanan ratlarda ankaferd adlı hemostatik ajanın postoperatif seroma oluşumuna etkisi
The effect of ankaferd hemostatic agent on the formation of postoperative seroma in rat radical mastectomy and axillary lymph node dissection model
- Tez No: 260395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser tipi olup tedavisinde sıklıkla modifiye radikal mastektomi uygulanmaktadır. Modifiye radikal mastektominin en önemli komplikasyonu seroma oluşumudur. Seroma oluşumunun nedenleri içinde etkin olmayan hemostaz önem taşımaktadır. Ankaferd BloodStopper, hemostatik etkili yeni bir bitkisel ekstrakttır. Bu çalışmada amacımız, mastektomi ve aksiler lenf nodu diseksiyonu uygulanan ratlarda Ankaferd BloodStopper'in seroma oluşumu üzerine etkisini değerlendirmektir.Çalışmaya 24 adet dişi Sprague-Dawley türü albino rat dahil edildi ve denekler sol radikal mastektomi ve aksiller diseksiyon yapıldıktan sonra rastgele olarak sekizerli üç gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu olup cerrahi loja cerrahi sonrasında 1,5 cc serum fizyolojik ile yıkama yapıldı. İkinci grupta cerrahi loja lokal olarak 1,5 cc Ankaferd hemostatik ajan, 3. gruba ise cerrahi loja lokal olarak 3,0 cc Ankaferd hemostatik ajan uygulandı. Uygulamayı takiben her grupta kanama zamanı kaydedildi. Postoperatif 7. gün deneklerde yara yerlerinde oluşan seroma insülin enjektörleri ile aspire edildi. Daha sonra insizyon açılarak oluşan seromanın tamamı aspire edilerek elde edilen seroma miktarları mililitre olarak kaydedildi. Yara yerleri, yara yeri enfeksiyonu ve yara yerinin iyileşme miktarı açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Breast carsinoma is the most common seen tumour in women and the treatment modality is mostly modified radical mastectomy. The most common seen complication after modified radical mastectomy is the formation of seroma. An important reason of seroma formation is ineffective hemostasis. Ankaferd BloodStopper is a new, medicinal extract with hemostatic activity. In this study, we aimed to evaluate the activity of Ankaferd BloodStopper on seroma formation in rats undergoing mastectomy and axillary lymph node dissection.Twenty-four female Sprague-Dawley albino rats were included in the study. After left radical mastectomy and axillary dissection, rats were divided randomly into 3 groups each of 8 rats. First group served as control group and surgical area was irrigated with 1.5 cc serum physiologic after surgery. In the second group, 1.5 cc Ankaferd hemostatic agent was applied to the surgical area and in the third group, 3 cc Ankaferd hemostatic agent was applied to the surgical area. After the application, bleeding time was recorded. At the postoperative 7. day, seroma at the surgery side were aspirated using insulin syringe. The surgical incisions were then reopened and remaining seroma was aspirated and the amount of seroma obtained was recorded in mililiters. The wound was examined in terms of wound infection and wound closure.