Deneysel bronkopulmoner displazi modelinde aktive protein C tedavisi
Activated protein C treatment in an experimental model of broncopulmonary dysplasia
- Tez No: 260458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KUMRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş:Broncopulmonary displazi prematüre bebeklerin akciğerlerinde inflamasyon, fibrozis, ve gelişim defektleri ile ortaya çıkar. Aktive Protein C (APC) antikoagülan ve antiinflamatuvar özelliklere sahip bir serin proteazdır. Sunulan bu çalışmada, hiperoksik akciğer hasarlanması olan ratlarda intraperitoniyal verilen aktive protein C (APC)'nin terapötik etkilerini değerlendirdik.Metod:Çalışma postnatal 3. günde başlayıp 13. güne kadar devam etti. Sıçanlar 3 gruba ayrıldı. Grup 1'de bulunan sıçanlar (n=14) kontrol grubu olarak oksijene maruz bırakılmayıp oda havasında tutuldu. Grup 2 (salin ve hiperoksi) ve 3 (APC tedavisi ve hiperoksi) pleksiglastan imal edilen kapalı alanda tutuldu. Tüm sıçanlar postnatal 14. günde sakrifiye edildi. Akciğer dokusu torokotomi ile çıkarıldı. Histopatolojik araştırma ve sitokin ekspresyonları değerlendirildi.Sonuçlar:Vasküler konjesyon, küçük hava yollarındaki elastik liflerde azalma, alveoller arası septumda kalınlaşma ve diffüz alveolar tıkanma APC tedavisi ile düzeltilmiştir. IL-1 beta, IL-6 and TNF-alfa gibi sitokin ekspresyonları istatistiksel anlamlı olarak azalmıştır.Tartışma:Bizim sonuçlarımız hiperoksi süresince uygulanan APC tedavisinin alveolar yapıyı koruduğu ve fibrozisi azalttığını göstermiştir. O nedenle, biz preterm infantlarda APC tedavisi ile BPD gelişimi riskinin azaltılacağı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Backraund:Broncopulmonary dysplasia occurs with inflammation, fibrosis, and maturation defects of lungs of preterm babies. The serine protease activated protein C (APC) possesses prominent anticoagulant and anti-inflammatory actions. In the present investigation, we evaluated therapeutic effect of intraperitoneal instillation of APC on the hyperoxic lung injury in the rat.Metod:The experiment was begun on postnatal day 3 and continued through postnatal day 13. Three groups were defined. The rats belonging to group 1 were designated as control group and kept in room air without exposure to hyperoxia. Group 2 (saline with hyperoxia), Group 3 (APC treatment with hyperoxia) were kept in Plexiglas chamber. All of the rats are sacrified postnatally on the 14th day. Lung tissues are removed by toracotomy. Histopathologic research and cytokine expressions were evaluated.Results:Vascular congestion, decrease in elastic fibrills in small airways, thickening of the interalveoler septum and diffuse alveolar obstruction were getting better with APC therapy. Cytokine expressions like IL-1 beta, IL-6 and TNF-alfa are also statistically diminished.Conclusions:Our results suggest treatment with APC during hyperoxia exposure is associated with improved alveolar structure, and decreased fibrosis. Therefore, we conclude that treatment of preterm infants with APC might reduce the risk of developing BPD.