Histerik kadınların ve eşlerinin kendilerini ve birbirlerini algılamalarının karşılaştırılması (Ta EGO durumları bakımından)
  1. Tez No: 26072
  2. Yazar: GÜLBAHAR BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN AKKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Evlilik ilişkisi, eşlerin kendilerine özgü etkileşimi yaşadığı bir süreçtir. Eşler arasındaki uyum ve bunun sonucunda yaşanan doyum evlilik ilişkisinde önemli bir konudur. Kişilerin eşlerine ve ilişkilerine ait algıları bu etkileşimi etkilemektedir. Bozuk algılamanın olduğu ilişkilerde eşler arasında uyum bozuklukları ve çatışmalar yaşanmaktadır. Bu araştırmada histeri nevrozlu kadınların ve bunların eşlerinin kendilerini ve birbirlerini algılamaları incelenmiştir. Araştırma grubunu Ankara Numune Hastanesi Psikiyatri Kliniği'ne başvuran 42 histeri nevrozlu kadın hasta ve bunların eşleri oluşturmuştur. Çiftlerden hem kendilerini hem de eşlerini algılamalarını Sıfat Tarama Listesi'nde işaretlemeleri istenmiştir. Uygulama sonucu elde edilen Ego Durumlarına ait veriler tek yönlü model II Anova testi ile istatistiksel olarak incelenmiştir. Uygulu Çocuk Ego Durumu dışında diğer tüm Ego Durumlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kadınların eşlerini Uygulu Çocuk Ego Durumu bakımından algı 1 amal arıyla erkeklerinkendilerini algılamaları anlamlı olarak farklılık göstermiştir. Egogramlar arasındaki benzerlik histeri nevrozlu kadın hastalar gibi eşlerinin de bu hastalığa potansiyel olarak sahip olduklarını ve eşler arasında sembiyoz ilişkisinin varlığını gösterdiği düşünülmektedir. Bu nedenle histerik kadınların eşlerinin de tedaviye alınmasının histeri tedavisinde etkin olacak sonuca ulaşılmasını sağlaması beklenmektedir.68
Özet (Çeviri)
Marriage relation is a process during which husband and wife lead an individual interactions of their own. The adaptation between the spouses and the satisfaction received as a result of this adaptation are very important in marriage. Individual perceptions related to the spouse and the relation influence the interrelation. Di sadaptat ion and conflicts occur in relations where there is misperception. In this search, the subject is the perception of hysterical neurosis women and their husbands of themselves and of their spouses. The search group includes 42 women with hysterical neurosis and their husbands who have applied to Ankara Numune Hospital, Psychiatry Clinic. Couples have been required to mark their perception of both themselves and the spouse in Adjective Check List. The outcome about Ego States received at the end of the application has been examined statistically through one way Model II Anova Test. Wo- significant difference has been determined on all of the Ego States except for Adapted Child Ego State. "Women's perception of their husbands 69through Adapted Child Ego State shows a significant difference from that of men's themselves. Because of the similarity between egograms, it may be thought that the husbands of women with hysterical neurosis potentially have the same disease and there is a symbiosis relation between the husband and wife. Thus, by curing the husbandn of the patients it is expected to have an effective result in the treatment of hysterical patients.