Uluslararası bankacılıkta ticari kredilerin firma analizi açısından etkinliği: Sektörde bir uygulama
The effectiveness of company analysis in international banking commercial loans
  1. Tez No: 261574
  2. Yazar: MÜGE AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Uluslararası bankalarda ticari kredi uygulamalarının en önemli süreçlerden biri, kredi talep eden firmalar için yapılan mali analiz ve istihbarat raporlarıdır. Mali analiz ve istihbarat; kredi talebinde bulunan firmanın karakteri, kapasitesi, likiditesi, mali durumu, kârlılığı ve sektörel faaliyetleri hakkında edinilen bilgiler aracılığı ile firmanın kredibilitesinin olup olmadığını tespit etmek için yapılan çalışmaların tamamıdır. Uluslararası bankalar firmaları kredilendirirken; uluslararası kredilendirme kriterlerine ve firmanın yıllar itibari ile göstermiş olduğu performansına göre hareket etmektedir. Bu prensipler doğrultusunda kredinin geri ödeme koşulları, miktarı, vadesi, teminatları ve fiyatlama konularında müşteri ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Bankalar bu tür uygulamalarla olası risklerin hafifletilmesini amaçlamaktadır.Uygulamada örnek firma için yapılan kredi mali analiz ve istihbarat çalışması firmanın bilanço ve gelir tabloları baz alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important procedures of commercial credit applications in international banking is the credit analysis and intelligence reports prepared for the company applying for credit. The credit analysis and intelligence is a comprehensive study to assess the credibility of the firm by the information about the character, capacity, liquidity, financial position, profitability and sectoral activities of the firm. When evaluating a credit application in international banking, the decision mainly depends on the security, liquidity and profitability principles. Repayment period and conditions, collaterals, credit amount, and pricing must be carefully selected based on the needs of the client. These measures help minimize the risks taken by the bank.The financial analysis and intelligence study of our case company is based on the approved balance sheet and income statements.