Velayet hakkının kullanılmasına ilişkin hukuki sorunlar ve özellikle koruyucu aile uygulaması
The legal problems using the custody and espacially family practice protection
  1. Tez No: 261750
  2. Yazar: GÖKHAN KARAKAYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Velayet; küçüklerin ve kısıtlanan ergin çocukların bakım ve korunmalarını sağlamak için küçük ve kısıtlanan ergin çocukların şahısları, malları üzerinde ana ve babanın sahip olduğu hak ve yetkilerdir. Türk hukukunda da velayet yasada geniş bir çerçevede ele alınmıştır. Ayrıca öğreti ve Yargıtay kararları ile de uygulamada oluşan sorunlara çözüm aranmaya çalışılmıştır.Bu konuda yasal bir düzenleme bulunması sosyal konumları gereği korunması gereken varlıklar olan çocuklar için önemli faydalar sağlamaktadır. Velayeti elinde bulunduran kişilerin bu hakkın kullanımı açısından sınırlarının yasa tarafından çizilmesi toplum içinde oluşacak birçok karışıklığa engel olmaktadır. Velayet hakkının kullanımı sırasında ana babaya tanınmış hak ve yetkilerle çocuğun menfaatleri arasındaki çatışmalardan dolayı sorunlar çocuk mallarının korunması, idaresi v.b. konularda çıkmaya devam etmektedir. Ayrıca ayrılık, boşanma, evlilik dışı doğum gibi durumlarda velayet hakkının ana veya babadan hangisi tarafından kullanılacağı sorun teşkil etmektedir. Diğer bir sorun çıkan bu çatışma ve sorunlardan dolayı korunmaya muhtaç çocuğun durumunun ne olacağıdır.Çalışmamızda velayet hakkının kullanılmasına ilişkin hukuki sorunlar incelenmekle birlikte çocuğun korunması için öngörülen tedbirlerden biri olan koruyucu aile uygulaması da ele alınmıştır. Hukukumuzda; çocuğun öz ailesiyle birlikte yaşaması herhangi bir nedenden dolayı gelişimini ve topluma kazanımı tehlikeye düşürecekse, hakime çocuğu koruma önlemi olarak gönüllü veya para karşılığı olarak koruyucu aile olmuş kişilerin yanına yerleştirilmesine olanak tanınmıştır.Ana-baba velayet nedeniyle kendilerine yüklenen ödev ve yükümlülükleri yerine getirmezlerse, hakim çocuğun korunması amacıyla velayetin kaldırılmasına karar verebilir ya da topluma sağlıklı bir birey yetiştirmek için çocuğun menfaatlerini gözeterek uygun bir koruyucu ailenin yanına süreli olarak yerleştirilmesine karar verebilir.
Özet (Çeviri)
Custody of small and restricted to ensure that adult children care and protection of children is small and restricted adult persons, goods on the mother and father is the owner of the rights and privileges are. Broad framework of the law in the Turkish legal custody has been taken in. In addition, the Supreme Court decisions, and also practice the teachings of which was to find solutions to problems.In this regard the social positions due to a legal arrangement to protect the assets should provide significant benefits for children. Custody of the person who holds those rights in terms of the use of borders drawn by the law to prevent confusion in the community has lots to create. Custody of the right to use during the parents recognized the rights and privileges with the child's interests, the conflict between due to problems child goods protection, administration, etc. to get out is continuing. In addition, separation, divorce, extramarital birth in such cases custody of the master or father, the which by use problem is. Other Because of this conflict and problems resulting from a problem in need of protection from state what is the status of the child.In our study, the use of custody of the child with the legal issues examined one of the measures envisaged to protect the foster application that has been taken. About Law; child's self to live with his family for any reason, development and community engagement is going to jeopardize, the judge child protection measures as a volunteer or money as a money saver in the family had to be placed next to each contact opportunity is well known.Custodial parents because they are loaded and the obligations of duty fulfilled, unless the judges of the child in order to protect the abolition of custody may decide to society or a healthy individual to cultivate the child's interests to oversee an appropriate protective of the family as well as to the term placement may decide