Türk işgücü göçünün makro dengeler üzerine etkileri
- Tez No: 26299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Yabancı ülkelere yapılan dış göç, tekil işçi düzeyinde ele alındığında, yurtdışında oluşturulan tasarrufları ile, sosyo-ekonomik merdiveni tırmanmış olan işçilerimizin azımsanmayacak sayıda olduğudur. Fakat makro düzeyde ele alındığında işgücü göçünün, Türk ekonomisi üzerindeki etkileri bu denli kesin ve belirgin değildir. İşçi dövizlerinin, cılız çabalar dışında verimli yurtiçi yatırımlara dönüştürülememiş olması, dış göçün kalkınmayı hızlandırıcı bir yönde etki yarattığı söylenemez. Öte yandan endüstri toplumunun yüksek hayat standartının gözlenmiş olması, tüketimi yüksek hayat standartının gözlenmiş olması, tüketimi kamçılayıcı etkilerine karşın, akıma katılan kitlelerde, daha iyi yaşam özlemleri doğurmuştur. Bunun mikto düzeyde kalkınma sürecini hızlandırıcı yöndeki itici gücü yadsınamaz. Dış göç olayı önemini yitirmemiş, kazandığı yeni görünüm nedeniyle, yalnızca sorunların niteliği değişmiştir. Bireysel ve toplumsal boyutlarda önemli yeri olan bu durumun ekonomik, toplumsal, bireysel açılardan ve özellikle insan sorunu yönünden derinliğine irdelenmesi gerekir. i i i
Özet (Çeviri)
SUMMARY Due to the emigration to foreign countries, taking up on the base of singular labourer, the number of our labourers who climbed up the socio-economical stairs, with their savings collected abroad, can not be regarded as too little. However, when taking up on macro level, the impacts of labour-power emigration on Turkish economy are not so absolute and clear. Since the labourer's foreign exchanges have not been turned into fruitful domestic investments except some weak efforts, it can not be said that emigration acted as a factor accelerating the development. On the other hand, due to the fact that the industrial community has a high standard of living, in the participant groups in inflow, in spite of its effects stimulating consumption, it caused better living aspirations. Its stimulating power which is accelerating the development process on micro level can not be denied. Emigration phenomenon has not lost its importance, due to its recent acpect, only the quality of the problems have changed. This situation having an important place in individual and social dimensions must be deeply discussed in economical, social, individual respects and particularly of human problem. i v