Migration and development in the world and Turkey
  1. Tez No: 26307
  2. Yazar: OSMAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Göç, farklı ekonomik, askeri, siyasi vb. güçlere sahip ülkeler arasında ve bölgelerin kendi içinde gittikçe artan bir oranda meydana gelen ticaret, sermaye ve kültür gibi değişimler de metine katılan bir başka artı element olarak değerlendirilebilir. Ülkeler arasındaki artan bu bağımlılığa ekonomik sistemlerin yayılması, nüfusların çoğalması, ekonomik eşitsizliklerin artması, iletişim ve ulaşım sistemlerimizin geliştirilmesi, mal, kurum ve insanların hızla artan serbest dolaşım ve akışı önayak olmaktadır. Göç mobilitesi birçok farklı aşamalardan geçe gelmektedir ve bugünkü durum, geçmişte ki hareketin tersi bir konumdadır. Ancak şu ya da bu şekilde göç, içerik ve özelliklerinde mey dana gelen değişimlere rağmen süreğen bir olay olmuştur. Ekonomistler göçü açıklamak için dengeli büyüme gibi bir çok teori kullanmışlardır. Bunlardan dengeli büyüme terimine göre, istihdam için yapılan göçün ilgili bölgede ve/veya dünya çapında ekonomik verimlilik ve üretimin artacağı ileri sürülmektedir. Göç, gelişme yolları üzerinde bir etkiye sahiptir. Dışa verilen göçün emek piyasası üzerin deki baskıları hafifletmesi, kazançlarının biriktirilmesiyle gelirin oluşmasına neden olması, sosyal değişime katkı sağlaması ve hayat kalitesini yükseltmesi ile emek ihraç eden ülkenin karşılaştığı birçok ciddi problemin sona ermesine yardımcı olur. Göç, benzer etkileri ile ayrıca göç edilen ülkenin gelişmesine de katkıda bulunur. Göçün, emek, sermaye, toprak ve müteşebbislikten oluşan üretim faktörlerinin biri olmas nedeniyle de ekonomideki önemli yerini gösterir. Bu çalışma göçün problematik yönünü saklı tutarak göçü ekonomik yönünü merkez ala rak göç ve gelişme arasındaki bağlantıyı inceler. Bu çalışmaya tanımlayıcı analiz genel ola rak hakim durumdadır. Ayrıca çalışmanın amacı olmamakla birlikte daha açıklayıcı olmak amacıyla çalışma boyunca zaman zaman iç ve dışgöç ayrımına referansta bulunulmuştur. Tez 4 ana bölümdün oluşmaktadır. Birinci bölümde, göçün teorik çerçevesi çizilmeye ça lışılmıştır. Burada göçün tanımı, çeşitleri ve ölçümleri belirleyici unsurları ile emeğe ilişkin bazı kavram ve açıklamalar yer almakiaıhr. İkinci bölüm, göçün bir çok açıdan gelişme üze rindeki dolaylı ve doğrudan etkilerine ayrılmıştır. Üçüncü bölüm, yurt dışına olan Türk göçü ne ve onun göç gönderen ülke olarak Türkiye ve gidilen ülkelere olmak üzere her iki taraf üzerindeki etkilerini inceler. Son olarak, dördüncü bölümü göçü yönlendirmek için bugüne kadar gerçekleştirilen göç politikalarının analizi oluşturur. Tez bütün çalışmayı içine alan“özet ve sonuç”kısmıyla tamamlanır.
Özet (Çeviri)
ABSRACT Migration can be viewed as one more element in an increasingly complex set of exchan ges (trade, capital, culture etc.) within regions and between countries that possess different powers (economic, military, political etc.). This growing interdependence between nations is associated with expansion of economic systems, growing populations, growing economic dis parities, improved communication and transportation systems and rapidly flowing goods, people and institutions. Mobility of migration has been passing through different phases and recent situation is a reverse of past movement. But in one way or another, migration has been a lasting pheno menon despite changes in character and volume. Economists used“balanced growth”term as well as others to explain migration. These terms see migration for employment as a rational way to improve area or world-wide econo mic efficiency and output. Migration has an impact on development patterns. Emigration can ease some of the da unting problems facing migrant-sending countries by relieving labor market pressures, gene rating remittance earnings and improving quality of life at home and contributing to social change. In economy, migration takes its significiane in that it is one of the factors of production, i.e. land, labour, capital and enterpreneurship. This study mainly focuses on economic side of issue and handles the link between the labor migration and development putting reservation on problematic side. For this study, descriptive analysis is particularly followed. Throughout the study, from time to time referen ce has been made both to internal and international migration for the sake of clear explana tion although the study does not aim at such distinction to center on. Thesis is composed of 4 main parts. In the first part theoretical framework of migration is examined. Here is the definitions, types and measurement, determinants and some con cept and explanations on“labour”are clarified. Second part is devetod to direct imd>%ndi''ect effects of migration on development in several ways. Part three deals with the Turkish migra tion abroad and its impacts on both Turkey as sending country, and receiving countries. Fi nally, last part attempts to analyse the migratory policies so far realized to influence migrati on. With a summary and conclusion drawn upon the whole study, the thesis is completed.