Rusuhi İsmail Efendi ve Mesnevi-i Şerif Şerhi
- Tez No: 26354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KARAİSMAİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Doğum tarihi kesin olarak bilinmeyip, 1041 / 1631'de İstanbul'da vefat eden İsmâil-i Ankaravî, büyük bir tasavvuf erbabı olması hasebiyle Mevlevî Tarikatında Şeyhlik makamına kadar yükselmiş bir mutasavvıftır. Bu nedenle sahayla ilgili çeşitli eserler vermiştir. Değişik konularda eserleri bulunan Ankaravî'nin en önemli eseri Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî ( 1207-1273 )'nin Mesnevi adlı eserinin tamamım kapsayan“ Mesnevî-i Şerîf Şerhi ”dir. İsmail-i Ankaravi bu eserini 1034 / 1624 yılında İstanbul'da Galata Mevlevihanesi Şeyhî iken yazmaya başlamıştır. Bu eserin tamamı Mısır ve İstanbul'da basılmıştır. Üzerinde bu çalışmayı hazırladığımız birinci cildi Mesnevî'nin 4003 beytini içermektedir. Ankaravî bu şerhinde Mesnevî beyitlerini teker teker ele alıp şerhetmiştir. Şerh yaparken belirli bir üslûp takip etmemiştir. Peygamberlerin kıssalarından ve içtimai hayattan örnekler vererek anlaşılmasını sağlamaya çalışan Ankaravî çokça Ayet-i Kerîme, Hadis-i Şerîf, kelâm-ı kibar, şahit beyitler ve erbâb-ı tasavvuf olanlardan da örnekler zikretmiştir. İsmâil-i Ankaravî'nin bu eseri, 7. cildine yapılan birçok itirazlara rağmen yazıldığı tarihten itibaren Mesnevîhanlar tarafından diğer şerhler arasında en iyisi olarak nitelendirilmiştir. 129
Özet (Çeviri)
SUMMARY His birthdate is not known exactly. He died in Istanbul in 1041 / 1631. As having been the master of mysticism, îsmail-i Ankaravi rose to the rank of sheikdom in the path of Mevlevi, Ankaravi has written several books on various fields. His most prominent work is“Mesnevi-i Şerîf Şerhi ”, which includes the whole of“ Mesnevi ”by Mevlana Celaleddin-i Rumi ( 1207-1273 ). Ankaravi began to write it in 1034 / 1624.This work was printed in Egypt and Istanbul. The first volume we have studied consists of 4003 couplets. In this work, Ankaravi has examined couplets one by one and commented on them giving examples of Ayat, Hadith, the meaningful remarks, the witness couplets and quoting from the books by the mystical masters. Despite the objections to the seventh volume, this Ismail-i Ankaravi has been qualified as the best commentary among the others. 130