Enürezis nokturnada koşullama tedavisinin sonuçları üzerine bir araştırma
- Tez No: 2637
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Çocuk Sağlığı Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
- 49 - ÖZET Bu çalışmanın amacı, fonksiyonel enürezis nokturnada, semptoma yönelik“koşullama”tedavisinin etkinliğini değerlendirmek ve tedaviye cevap açısından primer enüretikler ile sekonder enüre- tikler arasında fark olup olmadığını saptamaktır. Araştırma grubu, fonksiyonel enürezis nokturnası olan 46 çocuk tan oluşuyordu. Yaşları 5 ile 14 arasında değişen olguların 19' u kız, 27'si erkek olup, 30'u primer, 16'sı sekonder olgulardı. Tüm gruba, primer sekonder ayırımı gözetilmeksizin“koşullama”ve“retansiyon eğitimi”yöntemleri uygulandı. Koşullama için kullanılan üriner alarm araçları ülkemizde bulunmadığından, bunların yerine çalar saat kullanıldı. Enüretik çocuklar tahmini mesane dolum saatlerinde ve her gece aynı saatte anneleri tara fından uyandırılarak koşullandı. Ayrıca gündüzleri fazla miktarda sıvı alıp, her gün artan sürelerle işemeyi geciktirmeleri önerilerek retansiyon eğitimi verilmeye çalışıldı. Tedavi süresi 3 aydı. Bu sürenin sonunda sonuçlar değerlendirildi. 21 çocuk (%46) tedaviye %100 oranında cevap vermişti. 16 olguda ise enürezis %75-99 oranında azalmıştı ki bunlar da başarılı kabul edilmişler dir. Bu çocuklar da grubun %34'ünü oluşturuyordu../.50- 50 - Aldığımız sonuçlar başka araştırmacıların bulgularıyla karşılaş tırıldı. Bu karşılaştırmaya göre, kullandığımız yöntemin etkin bir tedavi biçimi olduğu söylenebilir. Yöntemimiz kür kriterine giren olgular açısından psikoterapi ve hipnoz ile aynı düzeyde etkin, buzzer' dan ise daha az etkindir. %80 ve daha yukarı oranda cevap alınan olgular açısından ise yöntemimiz, buzzer, psikoterapi, hipnoz, imipramine ve plasebo1 dan daha etkilidir. Tedaviye cevap açısından primer ve sekonder enüretikler arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır. Aynı şekilde çocuğun cinsiyeti, yaşı, almış olduğu tuvalet eğitim biçimi, tetik çeken olay bulunup bulunmaması, soygeçmişinde enürezise rastlanıp rastlanmaması, ailenin sosyo-ekonomik düzeyi ve ebeveynlerin öğrenim düzeyleri ve yaşları gibi faktörler ile tedaviye cevap arasında da anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu faktörler, primer ve sekonder enüretiklerin tedaviye cevapları açısından da anlamlı bir fark yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
- 51 - SUMMARY The objective of our study was to evaluate the effectiveness of symptom oriented“conditioning”therapy in functional enuresis nocturna without differentiating as primary or secondary enuresis and to see whether there is any difference between primary and secondary enuretics according to response to treatment. Subjects were 46 children who had functional enuresis nocturna. Their ages were between 5 and 14 years. Our group consisted of 19 girls and 27 boys. 30 of them had primary enuresis and 16 of them had secondary.“Conditioning”treatment and“bladder training”methods were applied to the whole group without differentiating as primary or secondary. Because we don't have urinary alarm apparatus in our country. We used alarm clock instead. Enuretic children were conditioned to wake up at the predicted hours of bladder fullness and at the same hours every night. At the same time we tried to give“bladder training”by advising them to take larger amounts of liquid at daytime and to > delay micturation in longer periods every day. Treatment period was three months. At the end of this period results were evaluated.,/.52- 52 - In 21 cases (46%) enuresis ceased which meant 100% response to treatment. In 16 cases whom we accepted as giving successful response, enuresis decreased at the rate of 75-99%. These cases were 34% of the whole group. We compared our results with other studies and found out that the method we used was effective. Our method was as effective as psychotherapy and hypnotherapy and less effective than buzzer method according to cure criterion. When compared according to 80% or more response to treatment, our method was more effective than buzzer, psychotherapy, hypnotherapy, imipramine and placebo methods. No significant difference was found between primary and secondary enuretics according to response to treatment. Factors like sex, age, toilet training way, precipitating event, family history of enuresis, socio-economic level of the family, education and ages of the parents didn't affect the response to treatment. From the point of view of responses of primary and secondary enuretics, these factors didn't create any significant difference either../.53