Sosyal etki açısından sosyal paylaşım ağlarının kişilerarası iletişim kullanımları: Facebook kullanıcıları üzerine bir araştırma
Interpersonal communication usages of social network sites in terms of social impact: A search about facebook users
- Tez No: 264493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Gelişen İnternet teknolojisiyle birlikte son yıllarda ortaya çıkan sosyal paylaşım ağları, bir iletişim aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu gelişme, sosyal paylaşım ağlarını kullanan kişiler arasındaki iletişimin de farklılaşmasını beraberinde getirmiştir. Çalışmada, sosyal paylaşım ağlarının kişilerarası iletişime ve ilişkilerine etkileri ele alınmıştır. Bu amaçla, sosyal paylaşım ağı Facebook kullanıcılarına ve üniversite öğrencilerine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Kullanıcıların sosyal paylaşım ağlarını kullanım şekilleri ve sıklıkları ile çalışmanın ana konusu olan sosyal paylaşım ağı kullanımında ?sosyal etki?nin etkisi tartışılmıştır. Araştırma ile Facebook örneği üzerinden, sosyal paylaşım ağlarının kişilerarası iletişim için kullanım eğilim ve amaçlarını, uyum davranışını belirleyen unsurların sosyal paylaşım ağı kullanımındaki etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social network sites, which have been released lately with developing Internet technologies, have started to be used as a communication tool. This development has brought the differentiation of communication between social network site users. In this study, the effects of social network sites to interpersonal communication and relationships have been discussed. For this purpose, a research has made regarding social network site Facebook users and university students. Users? social networks usage forms and frequencies, and effect of ?social impact? on social network site usage which is the main subject of this study have been discussed. With this study, it has been aimed to expose the tendency and aims of social network site usage for interpersonal communication and the effect of factors that determine social attitudes on social network site usage in terms of Facebook example.