Samim Kocagöz'ün hikâyelerinin tematik açıdan incelenmesi
A thematic analysis of the stories of Samim Kocagöz
- Tez No: 264622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ALTINTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Samim KOCAGÖZ 1916?1993 yılları arasında yaşamış, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nın önde gelen yazarlarından biridir. Sanatçı; hikâye, roman, oyun, makale, inceleme, anı gibi çeşitli edebi türlerde pek çok eser vermiştir. Bu çalışma Kocagöz'ün on iki hikâye kitabında yer alan toplam yüz kırk sekiz hikâyesini kapsamaktadır.Çalışmamız Samim KOCAGÖZ' ün hayatı, hikâyelerinin tematik açıdan incelenmesi, mülakat, eserleriyle ilgili bazı dokümanlar ve kaynakçadan oluşmaktadır.Giriş bölümünde tema kavramı üstünde durulmuş ve başlangıçtan günümüze Türk öykücülüğünde görülen temalar genel olarak tanıtılmıştır. Bu tarihsel süreç içerisinde Kocagöz'ün yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca sanatçının hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde Samim KOCAGÖZ' ün hikâyeleri tematik açıdan tasnif edilip bu temaların en belirgin şekilde işlendiği hikâyeler tanıtılmıştır.Son bölümde yazarın oğlu Şükrü KOCAGÖZ'le yaptığımız Samim KOCAGÖZ'ün hayatı ve eserleri hakkındaki yayınlanmamış mülakat verilmiştir. Kaynakça kısmındaysa çalışma boyunca faydalanılan eserler alfabetik sırayla yazılmıştır. Ayrıca farklı yerlerde sanatçı hakkında yazılan yazıların bibliyografyası da burada verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Samim KOCAGÖZ is one of the leading writers of Turkish literature of the Republican Era. He lived between 1916 and 1993. Writer produced many kinds of literary products such as story, novel, article, dissertation and memoir. This study comprehends one hundred forty eight stories in his twelve story books.Our study consists of his life, analysis of his stories on the thematic perspective, an interview, some documents about his products and bibliography.In the introductory section, it is mentioned about the concept of theme and the themes which have been seen from the beginning to today in Turkish story telling are expressed. It is tried to determine the place of Kocagöz in this historical process. Furthermore, knowledge about his life and products is given.In the first section, Samim KOCAGÖZ?s stories are classified from the thematic point. Stories processing these themes markedly are introduced.In the last section, the unpublished interview with Şükrü KOCAGÖZ, the son of the writer, about Samim KOCAGÖZ?s life and products is given. In the bibliography part, the works benefited throughout the study are written in alphabetical order. Besides, the bibliography of the articles about the writer in different places are written here.