Sinemanın gelişim aşamasında Eisenstein Sineması ve Potemkin Zırhlısı filminin göstergebilimsel açıdan çözümlenmesi
The analysis of Eisenstein?s Cinema and Battleship Potemkin from the point of semiotic during the development process of cinema
- Tez No: 265077
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmanın konusunu, sinemanın kendine ait bir dil oluşturma aşamaları oluşturmaktadır. Bu kapsamda seçilen film ise Eisenstein'ın ?Potemkin Zırhlısı? filmi olmuştur. Eisenstein bir yandan filmleriyle, bir yandan da kuramsal çalışmalarıyla sinemada dil üzerine incelemelerde bulunmuştur. Çalışmada aynı zamanda Eisenstein'ın başta kurgu olmak üzere, sinema üzerine olan diğer kuramsal çalışmaları da incelenmiştir. Çalışmada diğer bir inceleme konusunu da Sovyetler Birliği'nde kuramsal çalışmalar yapan dönemin sinemacıları oluşturmaktadır. Ayrıca ilk dönem sinemasının tiyatro ve edebiyat etkileri taşımaları nedeniyle bu çalışmada sinema tiyatro ve sinema edebiyat ilişkilerine de değinilmiştir. ?Potemkin Zırhlısı? filmi sinemanın bir dil olması açısından önemli bir konuma sahiptir. Bu nedenle filmin incelenmesi yöntem açısından göstergebilimsel çözümleme şeklinde olmuştur. Bu çalışmada ayrıca sinemada göstergebilim konusu da incelenmiştir. Yapılan bu inceleme ve araştırmalar sonucunda da ?Potemkin Zırhlısı? filminin sinemaya ait bir dil oluşturma açısından önemli aşamalar kaydettiği belirlenmiştir. Diğer yandan ise filmin aynı zamanda, bünyesinde tiyatro ve edebiyata ait unsurları da barındırdığı belirlenmiştir. Bütün veriler değerlendirildiğinde ise Eisenstein'ın bir sinema dili oluşturma çabalarının yanı sıra sinemayı diğer sanat dallarıyla birleştirme çalışmaları yaptığı belirlenmiştir. Bu çalıma kapsamında belirlenen son konu ise sinemanın diğer sanat dallarını egemenliği altına alacağı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is about the stages of cinema's development of an individual language. In this scope the film chosen is Eisenstein's“Battleship Potemkin”. Eisenstein has investigated language of cinema both through his films and theoretical studies. This study also examines Eisenstein's other theoretical studies on cinema, primarily on editing. Other subject of the study is filmmakers that had been working on theoretical studies in Soviet Union during the era. Since early cinema was influenced by theater and literature, cinema/theater, cinema/literature relations are mentioned.“Battleship Potemkin”has an important role cinema's development of a language. For this reason method of the examination is through semiotic analysis. In addition use of semiology on cinema is examined. Through these investigations it is determined that“Battleship Potemkin”is a big step forward for the development of cinematic language. It is also noted that the film contains properties which belong the literature. The properties which belong the theatre don?t have importance in the film. When all data are evaluated, Eisenstein also tries to make a cinema language, it is determined that he attempted to combine cinema with other art branches. The last subject, determined under this study, is also cinema will dominate the other art branches.