Beş yıldızlı termal otel işletmesi yöneticilerinin otel hizmetlerine yönelik değerlendirmeleri: Afyonkarahisar örneği
The evaluation of five star thermal hotel managers on hotel services: The case of Afyonkarahisar
  1. Tez No: 265286
  2. Yazar: ŞENSOY KILIÇKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsanları turizm faaliyetlerine yönelten nedenlerden biri de sağlık problemlerinden kaynaklanan seyahat faaliyetleridir. Sağlık turizmi olarak adlandırılan bu faaliyetler içerisinde, çeşitli şifalı suların sağlık amaçlı kullanımı da yer almaktadır. Şifalı su kaynakları çevresinde kurulan termal otel işletmelerinde müşteri ihtiyaçlarına beklentiler doğrultusunda cevap verilebilmesi ve müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi, hem konaklama hizmetlerinin hem de termal tedavi hizmetlerinin kaliteli bir şekilde sunulmasına bağlıdır.Termal tedavi ve konaklama hizmetlerini birlikte sunan termal otel işletmesi yöneticilerinin otel hizmetlerine yönelik değerlendirmeleri çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren beş yıldızlı termal otel işletmesi yöneticilerinin görüşlerine başvurulmuştur. Veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında, yöneticilerden, otel hizmetlerini önem derecesine göre sıralamaları istenmiştir. Verilerin analizinde frekans-yüzde dağılımları, önem sırası ve önem ortalamaları kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, yöneticilerin termal tedavi ve konaklama hizmetlerinin sunumuna ilişkin yaptıkları değerlendirmelerde müşterilerin ilk izlenimlerini ve hizmetlerin hızlı, kaliteli, temiz ve hijyen kurallarına uyularak sunulmasını birinci derecede önemli buldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is undoubtedly accepted that one of the reasons that directs people to tourism services is regarded as the health. Health Tourism, the use of various curative water for health has also taken part in these facilities. Meeting the customer?s needs according to their demands and providing the customers with satisfaction depend on serving quality both accommadation services and thermal cure services in those thermal hotels which are set up around curative water sources,.The aim of this research is to find out tourism service managers? evaulations regarding hotel services in the hotels serving accommadation and thermal cure services togetherly. For this reason, the directors of the Five Star Thermal Hotels located in Afyonkarahisar were appealed for their views. Questionnaire technique was made use of as a data collecting medium. Within the scope of this research, the managers were requested that they order the hotel services according to the level of importance. Frequency and percentage range, order of importance and importance average were used in the analysis of the data.As a result of the research, in the evaluations of the hotel administrators in regard to providing the thermal cure and accommodation services it was determined that customers consider their first impression, rendering of the fast and high quality, clean and hygienical services as the of prime importance.