Türkiye'de reklam denetimi ve izleyicilerin yasaklı televizyon reklamlarını değerlendirmesi: Coca Cola, Vodafone ve TEB örneği
Regulation of advertising and considerations of audiences about banned television advertisements in Turkey: Sample of Coca Cola, Vodafone and TEB
  1. Tez No: 265691
  2. Yazar: ÖZAL KARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT BİLGE İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Reklamcılık sektörü, tüm dünyada hızla genişleyen bir teorik ve pratik alana sahiptir. İnsan doğasının etik ilkeleri ve genişleyen reklamcılık sektörünün kontrol edilmesi gerektiği görüşünden dolayı reklam etiği ve reklam denetimi konuları gündeme gelmiştir. Reklamın denetimi ile ilgili mevzuat hükümleri, reklamcılıktaki değişimlerle bağlantılıdır. Reklam mevzuatı reklamcılıkta yaşanan değişimlerden ilham alır. Reklamın etikliğini denetleyen bu mevzuat için ortalama tüketici kıstası son derece önemlidir.Reklam Kurulu Türkiye'de reklam denetimi ile ilgili en yetkili kurumdur. Bu çalışmada, Reklam Kurulu'nun yasaklamış olduğu transformasyonel televizyon reklamlarının ve reklam etiği ile ilgili Türkiye'de en çok tartışılan konulardan biri olan örtülü reklam ve ürün yerleştirme konularının tüketicilerce nasıl değerlendirildiği ortaya koyulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The advertising sector has a theoretical and practical area which is rapidly expanding all over the world. Because of humanity?s ethical principles and idea that the expanding advertising needs to be controlled, the issues of advertising ethics and advertising governance have come to the agenda. Judgements of regulation connected with the changes in advertising are related to ad governance. Ad regulations are inspired by the changes in advertising. For these regulations that inspect advertising ethics the common man?s criterias are very important.The Board of Advertisment (Reklam Kurulu) is the most authorized association in Turkey?s ad regulation. The object of this study is to determin what the consumers think about transformational television advertisments banned by the Board of Advertisment, and surreptious advertisement and product placement, which is one of the most discussed issues related to advertising ethics in Turkey.