(¯N,q) toplanabilen veya sınırlı olan dizi uzayları arasındaki lineer operatörlerin non-kompaktlık ölçümü
Measure of noncompactness of lineer operators between spaces of sequences that are (¯N,q) summable or bounded
  1. Tez No: 266289
  2. Yazar: İFFET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dört bölüm olarak düzenlenen bu çalışmanın ilk bölümünde çalışma boyuncakullanılacak olan temel tanım ve teoremler verildi. Ikinci bölümde; Malkowsky veRakocevic tarafından tanımlanan (¯N,q) toplanabilen veya sınırlı olan dizi uzayları,kavramı ele alındı. Ayrıca, (¯N,q) toplanabilen veya sınırlı olan dizi uzaylarınınß-dualleri belirlenmistir. Üçüncü bölümde, matris dönüşümleri incelendi. Dördüncübölümde, bu uzaylar arasındaki bir matris dönüşümünün kompakt olması için gerekve yeter şartları vermek için non-kompakt Haussdorff ölçümü uygulandı. Çalışmanınson bölümünde, tartışma ve sonuç verildi.
Özet (Çeviri)
In the first of chapter of this study, arrang as four chapters, fundamental definitionand theorems used as long as the investigation are given. In the second chapter,spaces of sequences that are (¯N,q) summable or bounded concept is presentedby Malkowsky and Rakocevic has been investigated. Besides, theorem relatedwith the ß- dual of spaces of sequences that are (¯N,q) summable or bounded areexpressed and proved. In the third chapter, matrix transformations is investigated.In the fourth chapter, the Hausdorff measure of noncompactness is applied to givenecessary and sufficient conditions for a matrix map between these spaces to be acompact operator.