Synthesis and characterization of star block copolymers for controlled drug delivery
Kontrollü ilaç aktarımı için yıldız blok kopolimer sentezi ve karakterize edilmesi
  1. Tez No: 266618
  2. Yazar: GÖZDE ATİKLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL BATIGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Hidrofobik poli(metil metakrilat) merkez etrafında hidrofilik poli(akrilik asit) çeperden oluşan amfifilik yıldız blok kopolimerler sentezlendi ve kanser ilacı 5 Florourasil taşıyıcısı olarak kullanılmak üzere karakterize edildi. 18 kDa-80 kDa molekül ağırlığı aralığında 3-kollu, 4-kollu ve 6-kollu PMMA-b-PtBA (poli(metil metakrilat)-blok-poli(tersiyer bütil akrilat) kopolimerleri Atomik Transfer Radikal Polimerizasyon tekniğiyle sentezlendi ve tBA kollar hidroliz reaksiyonuyla akrilik asite dönüştürüldü. Kritik misel konsantrasyonları ve maksimum piren yüklenme kapasiteleri değerlendirilerek optimum molekül ağırlığı ve hidrofobik merkez oranı belirlendi. Model ilaç olarak kullanılan indometazinle yapılan deneylerde en yüksek yükleme miktarı diyaliz yöntemiyle elde edildi. Diyaliz yöntemiyle optimum yükleme koşullarının belirlenmesinde model ilaç olarak kanser ilacı 5-florourasil kullanıldı. 18 kDa molekül ağırlığı ve 0.25 hidrofobik merkez oranına sahip 4-kollu PMMA-b-PAA kopolimerin kontrollü 5FU salımı için optimum yükleme koşulları 15°C'de, 1.0-1.5 pH aralığında sulu çözelti içinde, yükleme süresi 4 saat ve minimum polimer konsantrasyonu 2 g/L olmak üzere belirlendi. İlaç yüklü polimer numuneleri FTIR, TGA, DTG ve DSC ile karakterize edildi. 5FU yüklenme miktarları 14-20% olan PMMA-b-PAA numuneler difüzyon hücresine yerleştirildi ve salınan ilaç miktarları UV-spektroskopi yöntemiyle belirlendi. 4-kollu PMMA-b-PAA kopolimeriyle 18 gün süresince kontrollü salım sağlandı. İlaç yüklü polimerlerin biyolojik parçalanma özellikleri Dinamik Işık Saçılımı ve Atomik Güç Mikroskopi yöntemleriyle belirlenen parçacık büyüklükleri bazında incelendi.
Özet (Çeviri)
Amphiphilic multiarm block copolymers of hydrophobic poly(methyl methacrylate) core and hydrophilic poly(acrylic acid) corona has been synthesized, characterized and proposed for an anticancer drug that is 5 Florouracil (5FU). 3 arm, 4 arm and 6 arm PMMA-b-PtBA (poly(methyl methacrylate-block-poly(tertiary butyl acrylate)) copolymers with molecular weights from 18 kDa to 80 kDa were synthesized by Atomic Transfer Radical Polymerization and reacted into PMMA-b-PAA (poly(methyl methacrylate-block-poly(acrylic acid)) by hydrolysis of tBA chains. Optimum molecular weight and hydrophobic core ratio was determined by evaluation of critical micelle concentrations and maximum loading capacities with pyrene. Loading method was selected among simple equilibrium, solvent deposition, salting out and dialysis methods. Dialysis method yielded the highest loading contents of model drug indomethacin. Optimum loading conditions in terms of temperature, duration, pH and polymer concentration were determined with anticancer drug 5FU. 4 arm PMMA-b-PAA with molecular weight 18000 Da and hydrophobic core ratio 0.27 was proposed for controlled delivery of 5FU. Optimum loading conditions were determined as 15°C in acidic aqueous medium with pH 1.0-1.5 and loading interval as 4 hours. Minimum polymer concentration was estimated to be 2000 mg/L for an optimum loading. Drug loaded particles were characterized by FTIR, TGA, DTG and DSC. 5FU loaded PMMA-b-PAA samples with drug contents about 14-20 % were investigated by a continuous operation where a diffusion cell was employed to monitor release profiles. Controlled release of 5FU with zero order release kinetics for 18 days was provided by 4 arm PMMA-b-PAA. Biodegradation of loaded particles were monitored through particle size analysis by Dynamic Light Scattering and Atomic Force Microscopy.