Postmenopozal kadınlarda osteoporoz ve kırık riskinin belirlenmesinde COL1A1 gen polimorfizminin rolü
Role of COL1A1 gene polymorphism in prediction of osteoporosis and fracture risk in postmenopausal women
- Tez No: 266844
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bazı toplumlarda COL1A1 gen polimorfizmi ile osteoporotik kırıklar arasında ilişki saptanırken, bazılarında bu ilişki gösterilememiştir. Bu çalışmada COL1A1 gen polimorfizminin Türk postemenopozal osteoporozlu kadınlarda kemik mineral yoğunluğu (KMY) ve vertebral osteoporotik kırık için belirleyici bir faktör olup olmadığı araştırıldı. Denek grubuna Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre postmenopozal osteoporoz tanısı konulmuş 113 kadın, kontrol grubuna ise 57 sağlıklı kadın dahil edildi. Deneklerde tespit edilen allel oranları Hardy Weinberg eşitliğine uyumlu bulundu (GG %62.9, GT%35.3, TT%1.8). 49 (%43) hastada radyolojik olarak vertebral kırık tespit edildi. Hasta ve kontrol grubunda COL1A1 gen polimorfizmi ile KMY ve vertebral kırık arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The relationship between COL1A1 gene polymorphism and osteoporotic vertebral fractures has been revealed in some countries while not revealed in some others. In this study, we investigated whether the COL1A1 gene polymorphism predicts bone mineral density (BMD) and vertebral fracture in Turkish women with postmenopausal osteoporosis. 113 women diagnosed as postmenopausal osteoporosis according to the WHO criteria were included in the patient group. The control group included 57 healthy women. Genotype frequencies were similar to those previously observed and in Hardy-Weinberg equilibrium: GG 62.9%, GT 35,3%, and TT 1,8%. 49 (43%) patients were determined to have vertebral fracture radiologically. There was no relationship between COL1A1 gene polymorphism, vertebral fracture and BMD.