Lava zirconia sistemi ve farklı yüzey preparasyonları ile yapılan anterior köprü restorasyonlarının uzun dönem klinik başarılarının incelenmesi
Clinical success of Lava zirconia anterior fixed partial dentures cemented with two different surface treatments
- Tez No: 267159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. BEGÜM TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın amacı; zirkonyum destekli (Lava 3M ESPE, Almanya) anterior köprü restorasyonlarının klinik takibi ve marjinal ve internal uyumlarında porselen fırınlamasından dolayı meydana gelebilecek değişikliklerin değerlendirilmesidir. Anterior köprü restorasyonu ihtiyacı nedeniyle Marmara Üniversitesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalına başvuran 28 hastaya toplam 34 adet anterior köprü restorasyon yapıldı. Restorasyonların yarısının iç yüzeyinde herhangi bir ilave yüzey işlemi yapılmazken (n=17), diğer yarısının iç yüzeyi CoJet kumlama cihazı (3M ESPE GmbH Neuss, Almanya) ile tribokimyasal yüzey işlemine tabi tutuldu (n=17). Restorasyonların ortalama 12 aylık (6-24 ay) takip periyodu sonucundaki klinik başarı oranları simantasyon işleminden 1 hafta, 3 ay, 6 ay, 12 ay, 18 ay ve 24 ay sonra modifiye USPHS ve hasta memnuniyeti değerlendirme kriterleri, Löe ve Silness plak ve gingival indeks ölçümleri ve cep derinliği ölçümleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the clinical performance of zirconia based anterior fixed partial dentures (Lava 3M ESPE, Germany) and measure the changes on the marginal and internal adaptation of restorations due to the porcelain firing process. Total of 34 anterior fixed partial dentures were applied to 28 patients at Marmara University, Dentistry Faculty, Prosthodontic Department. No additional surface preparation was applied to the half of the restorations (n=17) whereas other half of the restorations were subjected to tribochemical silica coating with CoJet system (3M ESPE GmbH Neuss, Germany) (n=17). For an average of 12 months (6-24 months) follow-up period clinical success of the restorations was evaluated one week, 3, 6, 12, 18 and 24 months after the cementation with modified USPHS and patient satisfaction criteria, Löe and Silness plaque and gingival index and probing depth measurements.