128 kesit çok kesitli bt anjiyografi ile alt ekstremite periferik arter hastalığının değerlendirilmesi ve teknik optimizasyonu
Evaluation of lower extremity peripheral arterial disease with 128 slice multi slice ct angiography and technical optimization
- Tez No: 267237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YEŞİLDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Periferik arter hastalığı (PAH), kronik ve ilerleyici karaktere sahip olması ve gelişmiş ülkelerdeki artan yaşlı nüfusun etkisi ile birlikte gittikçe büyüyen bir problemdir.Günümüzde PAH tanısında altın standart Dijital Subtraksiyon Anjiyografi (DSA) kabul edilmektedir. Ancak DSA'nın invaziv bir özellikte olması tanı için farklı görüntüleme tekniklerinin geliştirilmesini teşvik etmiştir. Geçen on yılda, bilgisayarlı tomografi (BT) teknolojisi, çok kesitli BT'nin (ÇKBT) klinik radyoloji pratiğine girmesiyle eşi görülmemiş bir şekilde gelişmiştir. Bu süreçte bilgisayarlı tomografi anjiyografi (BTA) noninvaziv özellikte olması nedeni ile PAH tanısında alternatif bir tetkik olarak öne sürülmüştür.Çift kesit ÇKBT ile başlayan süreç günümüzde 256 kesit ÇKBT teknolojisine kadar dayanmıştır. Cihazlarda sağlanan bu gelişme PAH tanısına yönelik uygulanan tetkiklerin protokollerinde değişime ve gelişime neden olmuştur. Amaç yüksek duyarlılık ve özgüllüğün yanı sıra daha düşük kontrast madde ve maliyet olmuştur.PAH tanısı ya da ön tanısı ile başvuran otuz hastaya alt ekstremite BTA tetkiki uygulandı. Tetkike başlama kararının verilmesinde uygulanan yöntem ?görsel bolus takibi? şeklinde idi. BT cihazımızın imkan verdiği bu yöntem sayesinde kullanılan kontrast madde miktarı 75,6±9,6 mL olmuştur. Tetkike dahil tüm değerlendirilebilir segmentlerdeki lezyonların genel dağılımı incelendi. Tanısal kalitenin değerlendirilmesi amacı ile de yine tüm değerlendirilebilir segmentlerde lümen içi kontrastlanma hesaplandı. Literatürde kabul gören değer ile karşılaştırıldı. Tüm segmentlerde lümen içi atenüasyon değerinin tanısal kalite için alt değerin üstünde olduğu istatistiksel olarak saptandı.Alt ekstremite BTA'da popliteal fossa düzeyinde uygulanacak görsel bolus takibi sayesinde tanısal kalitede bir kayıp olmadan, uygulanan kontrast madde miktarı azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Peripheral arterial disease (PAD) is a growing problem in industrial nations. There is a positive correlation between the proportion of symptomatic cases of PAD and advanced age.Today, Digital Subtraction Angiography (DSA) is a gold standart in the diagnosis of PAD. DSA is an invasive radiologic method. Therefore new noninvasive radiologic methods have been promoted. At past ten years, Computed Tomography (CT) technology has been developed unprecedented by Multi Slice CT (MSCT). In this period Computed Tomographic Angiography (CTA) has become alternative method.We can use 256 slice MSCT today. CTA protocols which are used to diagnose of PAD have changed and improved parallel with development of equipments. The aim is high sensitivity and specificity with low contrast medium (CM) and cost.Thirty patient who were referred with diagnosis or prediagnosis of PAD underwent lower extremity CTA. In order to start study, we used ?visual bolus tracking? method at the level of popliteal fossa. We used on an average 75,6±9,6 mL CM. We searched all lesions in arterial system. To evaluate diagnostic quality of CTA, we measured luminal contrast enhancement for all segments. We compared our values with minimum diagnostic value which is accepted by literature. Measured values were found greater than the value of literature statistically in all segments.The amount of CM can be decreased by using of visual bolus tracking at the level of poplitel fossa. There is no loss of diagnostic quality with decreased amount of CM.