Türkiye ve Almanya'da koklear implantasyon uygulanan Türk çocukların, Çoklu Zeka Teorisine göre öğrenme tercihlerinin karşılaştırılması
Comparison of learning preferences of Turkish children who had been applied cochlear implantation in Turkey and Germany according to Theory of Multiple Intelligence.
  1. Tez No: 267358
  2. Yazar: AYŞE SANEM ŞAHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Almanya'da, koklear implantasyon uygulanan 4-10 yaş arasındaki Türk çocuklarının, Çoklu Zeka Teorisi'ne göre, baskın zeka alanlarını belirlemek ve öğrenme tercihlerini karşılaştırmaktır. Çalışma, toplam dört grup, 80 Türk çocuktan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk uygulama aşaması, Almanya Freiburg Üniversitesi Koklear İmplant Merkezi'nde, ikinci aşaması ise, Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bölümü'nde yapılmıştır. Tüm çocuklar için Genel Bilgi Formu, koklear implantlı çocuklar için Koklear İmplant Bilgi Formu doldurulduktan sonra, çoklu zeka alanlarını belirlemek amacıyla, Sue Teele tarafından geliştirilen, Teele Çoklu Zeka Envanteri uygulanmıştır. Verilerin analizinde, betimsel istatistikler, yüzde, frekans, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Tek Faktörlü Varyans Analizi ve Pearson Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, Türkiye ve Almanya'da, kontrol grupları arasında, yedi zeka alanı puan ortalamaları bakımından istatistiki olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05).Bununla birlikte, Türkiye ve Almanya'da, koklear implantlı çocukların baskın zeka alanları(birinci baskın zeka alanı dışında) sıralamada farklılık göstermesine rağmen, bu farklılık zeka puan ortalamaları açısından, istatistiki olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05) .Eğitime başlayan her işitme engelli çocuk, Çoklu Zeka Alanları yönünden değerlendirilmeli, güçlü ve zayıf alanları belirlenmelidir. Çocuğun, Çoklu Zeka Alanlarına yönelik etkinlikler, program geliştirme sürecinde mutlaka yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determinate the using dominant multiple intelligence types and compare the learning preferences of Turkish cochlear implanted children aged four to ten in Turkey and Germany according to Theory of Multiple Intelligence. The study has been conducted on a total of 80 children and four groups.The applications have been done in University of Freiburg, Cochlear Implant Center in Germany, and University of Hacettepe, ENT Department, Audiology and Speech Pathology Section in Turkey. In this study, the data have been collected by means of General Information Form and Cochlear Implant Information Form applied to parents. To determine the dominant multiple intelligence types of children, the TIMI (Tele Inventory of Multiple Intelligences) which was developed by Sue Tele have been used. The data were analysed by using descriptive statistics, percentages, frequencies, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Pearson Product Moment Correlation Coefficients. The study results exposed that there was not a statistically significant difference on dominant intelligence areas and averages of scores of multiple intelligence types in control groups (p>0.05). Although, the dominant intelligence areas were different (except for first dominant intelligence) in cochlear implanted children in Turkey and Germany, there was not a statistically significant difference on averages of scores of dominant multiple intelligence types. Every hearing impaired child who started training, should be evaluated in terms of Multiple Intelligence areas and identified strengths and weaknesses. Multiple intelligence activities should be used in their educational programs.