Türk televizyon sektöründe teknoloji transferi ve yabancı sermaye yatırımları
  1. Tez No: 26764
  2. Yazar: OKAN ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİME OYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Seksenli yıllardan itibaren teknoloji transferinde, çokuluslu şirketlerin gerçekleştirdiği doğrudan yatırımlar ve yerli bir firma ile oluşturduğu ortaklık biçimdeki yabancı sermaye yatırımları gündemdedir. Elektronik sanayii ise, modern ekonomik hayatta teknolojik gelişme sürecinin çok hızla ilerlediği ve yabana sermayenin girdiği diğer sektörler içinde belki de 21. yüzyılda gelişen ülkeler açısından büyüme ve kalkınma için gerekli sıçramaları yaratacak teknolojiyi sağlayacak en önemli yabancı sermaye alanlarmdandır. Bu çalışma, Türk elektronik sanayiinin televizyon cihazları alt sektöründe yabancı sermaye yatırımlarından (teknoloji transferi açısından) yararlanma imkanlarını irdelemeye yöneliktir. Birinci bölümde, yabancı sermaye yatırımlarının genel tanım ve önemine yer verilmiştir. Birinci bölümün sonunda günümüzde yabancı sermaye yatırımları ile özdeşleşen çokuluslu şirketlerin yatırım nedenleri ve etkileri üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde, Türkiye'de yabana sermaye yatırımlarının gelişimi ve genel durumu incelendikten sonra bölüm sonunda yatırımlar ile ilgili yasal düzenlemelere değinilmiştir. Geçiş niteliği taşıyan üçüncü bölümde dünyada ve Türkiye'de elektronik sanayiinin genel özellikleri ve durumu ortaya konulmuş, daha sonra dünya elektronik sanayiindeki yabancı sermaye yatırımlarının gelişimi incelenmiştir. Dördüncü bölüm ise, tamamen Türk TV cihazları sektörüne ayrılmıştır. İİk olarak sektörün 1960'larm sonundan bugüne kadar ki gelişimi üzerinde durulmuş, daha sonra sektörün teknoloji transferi ve yapısı incelenmiştir. Bölümün sonunda yabana sermaye yatırımlarından11 daha çok lisans anlaşmaları üzerinde durulmasının nedeni ise, üretimin ve teknoloji transferinin lisans ağırlıklı seyreden yapısıdır. Yabancı sermaye yatırımları 1970 ve 1980'ler boyunca gelişmekte olan ülkelerde elektronik sanayiinin gelişiminde önemli roller üstleneceği düşünülen bir ekonomik fırsat olarak ele alınmıştır. Ancak her ülkenin ekonomik koşulları arasındaki farklılıklar ve yabancı sermayeye yaklaşım tarzları sonucu; gelişmekte olan ülkelerin bazıları bu fırsatları yakalayamazken özellikle yeni sanayileşen (G. Kore, Singapur, Taiwan) ülkeler, yabancı sermaye fırsatlarından yararlanarak elektronik sanayiilerinin uluslararası düzeyde rekabet edebilecek seviyeye ulaşmasını sağlamışlardır. Türkiye, ise diğer bir çok ülke gibi yabancı sermayeyi elektronik sanayiinde (renkli TV'de) yoğunlaştıramayan ve bu nedenle yeni sanayileşen ülkelerin aksine ekonomik hedeflere bu yolla ulaşamayan bir görünüm arzetmektetir. Türkiye'nin yabancı sermaye yatırımlarından tam olarak yararlanamaması, yabancı sermayenin olumsuz etkilerinden değil, bu yatırımların yanlış alanlara yönlendirilmesi, teşviklerin yetersizliği ve lisans anlaşmalarının daha kolay bir yol olarak görülmesinden kaynaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
İli SUMMARY As of the 1980's, the direct investments that have been made by the multi-na tional companies and the foreign investments in the form of a partnership with a domes tic company in the technology transfer, has taken place in the agenda. Perhaps the elec tronics industry is one of the most important foreign investment fields, amongst the other sectors that are involved with the foreign capital investment, in the realization of the needed technology that shall promote the (necessary leaps) growth and development for the developing countries of the 21. Century in which the development rate is rapidly increasing. This study aims to investigate the utilization facilities of the foreign capital investment (regarding the technology transfer) in the sub-sector of television appliances of the Turkish electronics industry. In the first section, the general description of foreign investment and its signifi cance is underlined. The investment motivations of the multi-national companies, which are tantamount with the foreign capital investments and their effects are exam ined at the end of this section. In the second section, the legal coordination relating to investments, is empha sized, after the examination of the development and situation of foreign capital invest ments in Turkey. The third section which displays a transition feature, is composed of the general characteristics and the situation of the electronics industry in the world and Turkey, and the study of the foreign capital investment developments in the world. The fourth and final section is allocated for the sector of Turkish TV appliances. Firstly, the advancements of the sector from the end of 1960's to date, has been exam ined, and latter the technology transfer and the structure of the sector has been re-IV searched. The reason of the emphasis on the license agreements rather than the foreign capital investments at the end of the section is the license dominant structure of produc tion and technology transfer. The foreign investments have been considered as economical opportunities that shall undertake significant roles in the development of electronics industry, in the developing countries during the 1970's and 1980's. However, as a result of the economi cal differences between countries and their approaches towards foreign capital invest ments; while some of the developing countries were not able to benefit from these opportunities, newly industrializing countries (S. Korea, Singapore, Taiwan) have reached a level of international competition in their electronics industry. Just like many other countries Turkey displays an appearance that does not concentrate the foreign investment on the electronics sector (colour TV) and thus it is not able to reach its economical objectives in this manner, on the contrary to the indus trializing countries. The lack of Turkey's foreign capital investment usage extends from the improper directing of these capitals, the inefficiency of the conditions and the consideration of the license contracts as an easier method.