Vezikoüreteral reflünün tanısal olarak değerlendirilmesinde konansiyonel işeme sistoüreterografisi ile manyetik rezonans işeme sistoüreterografisinin karşılaştırılması
Dianostic comparison of conventional voiding cystoureteography with magnetic resonance voiding cystoureterography in the evaluation of vesicoureteral reflux
  1. Tez No: 267652
  2. Yazar: SERTER GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET KIREŞİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, vezikoüreteral reflünün (VUR) teşhisinde manyetik rezonans işeme sistoüreterografisinin (MRİSUG) uygulanabilirliğini ve konvansiyonel işeme sistoüreterografisine (KİSUG) alternatif bir yöntem olup olmadığını araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Mart 2009 ile Aralık 2009 tarihleri arasında pediyatrik nefroloji, üroloji ve çocuk cerrahisi anabilim dallarından departmanımıza VUR şüphesiyle gönderilmiş ve konvansiyonel İSUG endikasyonu almış 33 çocuk olgu çalışmaya dahil edildi. (2-15 yaşlar arası, ortalama 7,8 ± 3,75). Toplam 66 adet böbrek-üreter sistemi değerlendirildi. KİSUG için transüretral kateterizasyonu takiben dilüe iyotlu kontrast madde mesaneye infüzyon yoluyla verildi. Daha sonra floroskopi ile dinamik olarak incelendi ve gerek görüldüğünde spot filmler alındı. MRİSUG için, yağ baskılı ağır T2 ağırlıklı bir sekans olan HASTE sekansı (TR/TE= 3500/667 msn; flip angle=90°; slab kalınlığı=50?100 mm; matrix=256x224, nex= 1; bandwidth=149) ile koronal planda dinamik (3 sn. aralıklarla ardışık) çekim yapıldı. İnceleme için transüretral kateterizasyon veya sedasyon kullanılmadı. KİSUG' de reflü dercelendirmesi ICSR kriterlerine göre değerlendirildi. MRİSUG için ICSR benzeri 5 grade'li derecelendirme kullanıldı.Bulgular: KİSUG altın standard kabuledilerek, MRİSUG' nin reflü varlığına ve reflü grade'lerine göre KİSUG ile uyumu karşılaştırıldı. MRİSUG'nin sensitivitesi; %79 (güven aralığı; 63-90), spesifitesi; %94 (güven aralığı; 82-99), negatif prediktif değer; %82 (güven aralığı 67-91), pozitif prediktif değer %93 (güven aralığı 79-98), doğruluk oranı % 86(güven aralığı; 77-93) olarak hesaplandı. Ayrıca gradelemeye göre KİSUG ve MRİSUG `nin uyumluluğu karşılaştırıldığında kappa uyumluluk değeri; 0,68, gamma uyumluluk değeri ise 0,879 bulundu.Sonuç: MRİSUG, radyasyon maruziyeti olmaması, kateterizasyon ve sedasyon uygulanmaması anedeniyle KİSUG'e göre daha avantajlı bir inceleme yöntemidir. VUR teşhisinde yüksek spesifite ve kabul edilebilir düzeyde sensitiviteye sahip olduğundan, VUR öntanısı ile ilk başvuru yapan 2 yaşından büyük çocuklarda ve tanısı konmuş VUR'nün takibinde faydalı bir inceleme yöntemi olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess the feasibility of magnetic resonance voiding cystourethrography (MRVCUG) using dynamic magnetic resonance (MR) sequence for evaluation of vesicoureteral reflux (VUR), and its use as a noninvasive alternative to standard VCUG.Materials and Methods: A total of 33 MR studies of 33 patients (2 years to 15 years old) with a suspicion of primary VUR or with documented VUR diagnosed by standard VCUG were evaluated. MRVCUG was executed with a non-enhanced heavily T2-weighted HASTE sequence with fat saturation ( TR/TE= 3500/667 msec; flip angle=90°; slab thickness=50?100 mm; matrix=256x224, nex= 1; bandwidth=149). During MRVCUG imaging sedation and catheterisation were not used whereas during standard VCUG catheterization was used. The MR findings were correlated with those obtained by the gold standard, standard VCUG. ICSR VUR grading system was used for standard VCUG and a similar 5 graded system was used for MRVCUGResults: The sensitivity, spesifty, negative predictive value, positive predictive value and accuracy rate were 79%, 94%, 82%, 93%, 86% respectively. Kappa and gamma agreement regarding the grading of VUR between MRVCUG and VCUG was 0.68 and 0,879 respectivelyConclusion: When compared with standard VCUG, MRVCUG is more adventageous imaging method because there is no need for ionizing radiation or catheterization. To us, because of high spesifity and acceptable sensitivity values, MRVCUG could be used as a first secreening imaging modality in patients having suspicion of VUR or in the follow-up of documented VUR patients.