Prematüre retinopatisinin epidemiyolojik analizi
Epidemiological analysis of retinopathy of prematurity
- Tez No: 267768
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY AKARÇAY, PROF. DR. NUR KIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Eye Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
AMAÇ: Haziran 1996-Nisan 2010 tarihleri arasında, İTF Göz Hastalıkları Kliniği'nde tarama ve takip muayeneleri yapılan bebeklerde prematüre retinopatisi (PR) gelişimi, tedavi gerektiren hastalığa ilerleme sıklığı ve PR gelişiminin risk faktörleri ile ilişkisini araştırmak.YÖNTEM-GEREÇLER: 37. gestasyon haftasının altında doğan 2950 bebeğin dosyaları retrospektif olarak tarandı. Risk faktörleri ve göz muayenesi sonuçları kaydedildi. PR gelişimi ve tedavi gerektiren hastalığa ilerlemesi bağımlı değişken, 19 tane risk faktörü ise bağımsız değişken olarak alındı. SPSS versiyon 14 kullanılarak lojistik regresyon ve çok değişkenli analiz yapıldı.BULGULAR: 2950 bebekten 1203'ünde çeşitli evrelerde PR geliştiği saptandı. Bunlardan 424 tanesinde eşik veya yüksek riskli eşik öncesi hastalık mevcuttu. 43 tanesinde ise ilk başvuruda dekolman tespit edildi. Tedavi gerektiren hastalık oranı 28 haftanın altında doğan bebeklerde %47.7, 28-32 hafta arasında doğan bebeklerde %22.9, 32. gestasyon hastasından sonra doğan bebeklerde ise %3.8 bulundu. 1500 gramın altında doğan bebeklerin %26'sında tedavi gerekirken, 1500 gram ve üzerinde doğan bebeklerde bu oran %6.5 bulunmuştur. Gestasyon yaşının 32 haftanın altında olması, doğum ağırlığının 1500 gramın altında olması , oksijen tedavisi, respiratuar distres sendromu (RDS), sepsis, apne PR gelişimi için risk faktörleriyken, preeklampsi ve patent duktus arteriosus (PDA) riski azaltan faktörler olarak bulundu. PR gelişen bebeklerde tedavi gerektiren hastalığa ilerleme için risk faktörleri gestasyon yaşının 32 haftanın altında olması, çoğul gebelik, sepsis, periventriküler lökomalazi (PVL) iken annede preeklampsi olması PR gelişimi riskini azaltıyordu. 1500 gramın üzerinde doğan bebeklerde RDS ve gestasyon yaşının 32 haftanın altında olması tedavi gerektiren hastalık için risk faktörleriydi. 32 haftanın üzerinde doğan bebeklerde ise apne ve konvülsiyon risk faktörleri olarak bulundu.SONUÇLAR: PR, multifaktöriyel bir hastalıktır. Ülkemizde 35. gestasyon haftasının altında doğan ve risk faktörü taşıyan tüm bebekler PR gelişimi açısından muayene edilmelidir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To assess the prevalence of retinopathy of prematurity (ROP), progression rate to severe disease which needs treatment, and the relationship of ROP with risk factors.MATERIALS and METHODS: The files of 2950 infants born prior to 37th gestational week were retrospectively evaluated. Risk factors and examination results were recorded. Occurence of any stage of ROP and progression to severe disease were taken as dependent variables and 19 risk faktors were taken as independent variables. Clinical data underwent logistic regression and multivariate analysis using SPSS version 14.RESULTS: ROP is detected in 1203 babies out of 2950 babies. 424 babies had threshold or high risk prethreshold disease. 43 had retinal detachment at first examination. 47.7% of babies born before 28 weeks, 22.9% of babies born between 28-32 weeks, 3.8% of babies born after 32. gestational week needed treatment. 26% of babies born under 1500 grams, 6.5% of babies born over 1500 grams needed treatment. Gestational age under 32 weeks, birth weight under 1500 grams , oxygen therapy longer than 24 hours, respiratory distress syndrome (RDS), sepsis, apnea were risk factors for ROP. Preeclampsia and patent ductus arteriosus were accompanied by a lower incidence of ROP. Gestational age under 32 weeks, multiple gestation, sepsis, periventricular leukomalasia were found as risk factors for progression to disease which needs treatment. Preeclampsia was again accompanied by a lower incidence of ROP. In babies born over 1500 grams, RDS and gestational age under 1500 grams were found as risk factors for disease requiring therapy. For babies born over 32 weeks apnea and convulsion were found as risk factors.CONCLUSION: ROP is a multifactorial disease. In our country, all infants born prior to 35th gestational week and have risk factors should be screened for ROP.