Yat tasarımının AHP yöntemi ile değerlendirilmesi
Yacht design appreciation with AHP method
  1. Tez No: 268282
  2. Yazar: FATİH SÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yat tasarımı günümüzde artan talep karşısında kendini sürekli yenileyen bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, yat tasarımının müşteriden tasarım ofisine, tasarım ofisinden üretime kadar olan sürecini farklı bölümler altında inceleyerek, bölümlerin birbirleriyle bağlantılarını ortaya çıkarmaktadır. Bir yatın üretimi için gerekli olan iç tasarım, dış tasarım ve mühendislik birimleri arasındaki etkileşimler ortaya konmuştur. Farklı tip motoryatlar için AHP yönteminin ikili karşılaştırma metodu kullanılarak tasarım parametreleri ortaya konmuş ve uzmanlar tarafından değerlendirilmiştir. Superdecision programında ikili karşılaştırmaların çözümüyle elde edilen veriler sonucunda üç farklı tip motoryat için tasarım parametrelerinin etki yüzdeleri belirlenerek, yeni nesil tasarımcıların tasarımlarına başlamadan önce tekne boyutuna ve özelliklerine göre dikkat etmesi gereken noktalar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, yacht design is a self replicating sector due to the increasing demand on the last few years. This work?s aim is to research the process of yacht design relations between client, yacht design office and production part, and revealing the connections between them. For a yacht designing process, exterior styling, interior styling and marine engineering departments have to work directly connected to each other. For different type of yachts, paired comparison method of AHP procedure have been worked by the experts of yacht sector for defining the yacht design parameters. Paired comparison works have been solved by Superdecision program and yacht design parameters?s influence percentages have been calculated. Due to this work it is expected that, new yacht designers will take into consideration of yacht design parameters and specifications before starting the design process.