Yol aydınlatmasının görüntü işleme teknikleri kullanılarak fotometrik ölçüm ve analizi
Photometric measurement and analysis of road lighting by using image processing techniques
- Tez No: 268720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, aydınlatması yapılan yolun çekilmiş olan fotoğrafı üzerinden yol aydınlatması Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE)'nun 1995 tarihli ve 115 numaralı ?Motorlu ve Yaya Trafikli Yolların Aydınlatılması için Öneriler? adlı yayınındaki standartlara göre test edilebilmektedir. Klasik ölçü aletlerine dayalı metotlardan farklı bir test sistemi geliştirilmiştir. Hazırlanan yazılımla görüntü işleme teknikleri kullanılarak piksellerin nicemsel değerleriyle fotometrik birimler arasında bir bağıntı kurulmuştur. Bulunan bağıntı yardımı ile fotometrik birimler arası geçiş sağlanabilmektedir.Bu test sistemi yol aydınlatma alanında yer alan nesnelerin görülebilirlik düzeyini ve yolun fotometrik verilerinin ölçümünü yapabilmektedir. Çıktıların kolay anlaşılabilir olması için aydınlatması yapılan yolun parıltı değerine göre renk haritaları oluşturulmuştur.Sistem, yaya ve sürücü görme koşullarına göre optimum aydınlatma koşulları sağlanmasında, yolun fiziksel hatalarının test edilmesinde, yol aydınlatmasında kullanılan armatür, lamba ve aydınlatma gereçlerinin montaj ve zamana bağlı hataların test edilmesinde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study road lighting, over the photo taken from the illuminated road, can be tested according to the standards on the CIE's publication, numbered 115, dated 1995, titled ''Recommendations for the Lighting of Roads for Motor and Pedesterian Traffic??. A test system which is different from methods based on conventional measurement tools, is developed. With the new software; using the image processing technics, a relation is established between the quantitative points of pixels and the photometric units is documented. By the help of this relation, transition among photometric units can be ensured.This test system can make the estimation of photometric data of road and visibility level of objects that are involved in road lighting area. For making the results more understandable, color maps are designed by using the luminance value of the illuminated road.The developed system can be used for providing optimal illumination according to pedestrian and driver visual factors, testing the road's physical defects and assembly and timing faults of the armature, lamp and brightening tools being used for road lighting.