Kinetic analyses of the effects of temperature and light intensity on growth, hydrogen production and organic acid utilization by rhodobacter capsulatus
Rhodobacter capsulatus ta sıcaklık ve ışık yoğunluğunun hücre üremesi, hidrojen üretimi ve organik asit kullanımına etkilerinin kinetik yöntemle incenmesi
  1. Tez No: 268799
  2. Yazar: PELİN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ, PROF. DR. İNCİ EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Rhodobacter capsulatus DSM1710'da, asetik asit ve laktik asit kullanımı ile fotofermentatif hidrojen üretimi üzerinde sıcaklık ve ışık yoğunluğunun etkileri çalışılmıştır. Deneyler 20, 30 ve 38oC incubator sıcaklıklarında 1500 ? 7000 lux aralığındaki ışık yoğunluklarında gerçekleştirilmiştir. Ortamın pH'sı ve oluşan hidrojenin miktarı ile ortamdaki biyokütle miktarı ve asetik, laktik, formik, bütirik ve propiyonik asitlerin konsantrasyonları zamana bağlı olarak belirlenmiştir. Bütün deney şartlarında hücre büyümesi gerçekleşmiş ve hidrojen üretilmiştir. Hücre büyümesinin artan sıcaklıkla arttığı ancak artan ışık yoğunluğu ile azaldığı bulunmuştur. Toplam hidrojen miktarının 20 derecede 6000 lux, 30 derecede 5000 lux ve 38 derecede 3000 lux'e kadar arttığı daha yüksek değerlerde azaldığı bulunmuştur. Toplam hidrojen açısından optimum ortam sıcaklığı yaklaşık 30oC olarak bulunmuştur. Deneylerde ortamın pH'sının biraz arttığı, laktik asidin hemen hemen tamamının ve asetik asidin de önemli kısmının kullanıldığı, buna karşılık formik, bütirik ve propiyonik asitlerin once oluştuğu daha sonra kullanıldığı bulunmuştur.Büyüme verilerinin lojistik model ve hidrojen üretimi verilerinin de Modifiye Gompertz Modeline iyi uyduğu bulunmuştur. Laktik asidin hemen hemen tümü erken sürelerde birinci derece hız denklemine uygun şekilde harcanmıştır. Asetik asit tüketimi sistemde laktik asidin bulunduğu erken sürelerde sıfırıncı derece hız denklemine ve laktik asidin hemen hemen tümünün kullanılması sonrasında ise birinci derece hız denklemine uygun olarak gerçekleştiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Effects of temperature and light intensity on photofermentative hydrogen production by Rhodobacter capsulatus DSM1710 by use of acetic and lactic acids as substrates were studied. Experiments were conducted at 20, 30 and 38oC incubator temperatures under light intensities in the 1500 ? 7000 lux range. pH of the medium and quantity of hydrogen forming together with quantity of biomass, and concentrations of acetic, lactic, formic, butyric and propionic acids in the medium were determined periodically. Growth took place and hydrogen was produced under all experimental conditions. Growth was found to increase with increase in temperature but to decrease with increase in light intensity. Total hydrogen produced increased with light intensity up to 6000 lux at 20oC, 5000 lux at 30oC and 3000 lux at 38oC and decreased beyond these values. Medium temperature of about 30oC was found to be optimum for cumulative hydrogen. pH was found to increase slightly and almost all of lactic acid and most of acetic acid was consumed while formic, butyric and propionic acids were first formed and then consumed in the experiments. Growth data fitted well to the logistic model and hydrogen production data fitted well to the Modified Gompertz Model. Lactic acid was found to be almost completely consumed by first order kinetics in early times. Consumption of acetic acid was found to follow zero order kinetics in the early times when lactic acid existed in the system but the order shifted to one later when most of lactic acid was consumed.